Co zabrzmi na koniec lata?

2
36
Powiew lata, powiew sztuki Niebywałe Suwałki

„Lato w Pograniczu” dobiega końca. Ostatnie planowane koncerty, spotkania i projekcje to propozycje ciekawe z różnych względów. Artystyczne projekty zaplanowane na najbliższe tygodnie to spotkania z nauką, piosenkami z przedwojennych kabaretów, z umuzykalnioną młodzieżą i zespołem „Frozen Bird”, łączącym współczesną kameralistykę z elementami improwizacji i elektroniki.

We wtorek – 7 sierpnia o godz. 20.00 w Białej Synagodze usłyszymy Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Członkowie orkiestry są inicjatorami i współuczestnikami wieloletniego, cyklicznego programu pn. „Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”, tj. warsztatów na temat dziedzictwa muzycznego Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa zagra także 12 sierpnia w wyjątkowym miejscu. Dwa dni przed uroczystością z okazji „Pamiętania Miłosza” (14 sierpnia) młodych muzyków będzie można posłuchać na pomoście w Krasnogrudzie.

Wyjątkowy klimat dworu sprzyja spotkaniom artystycznym. 8 sierpnia w kawiarni „Piosenka o porcelanie” wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego wystąpi Małgorzata Sporek-Czyżewska. Program „Ejbike Mame” odwołuje się do bogatej tradycji muzycznej teatru jidysz początku XX wieku. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00.

Wielką gratką dla wielbicieli nauki są letnie spotkania w Sejnach z ludźmi związanymi z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz ośrodkami badań. 9 sierpnia w sali kinowej Ośrodka „Pogranicze” (godz. 19.00) prof. Marek Napiórkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego szukać będzie odpowiedzi na pytanie: „Czy deszczowe wakacje muszą być nudne?”. Kolejne wykłady zaplanowano na: 16 sierpnia: prof. Barbara Badełek, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski – „Światło: co to takiego?”; 23 sierpnia: prof. Piotr Decowski, Smith College, Massachusetts, USA – „Świat kwantów: przedziwny świat najmniejszych rzeczy.”; 30 sierpnia: prof. Czesław Radzewicz, Wydział Fizyki, Uniwersytet Warszawski – „Planety pozasłoneczne.”

9 sierpnia o godz. 20.00 warto pojawić się w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Wtedy Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku i pisarz wraz z sejneńskimi muzykami zaprezentuje nową partyturę dla Orkiestry Klezmerskiej z Sejn. Koncert pod szyldem In-Sejny będzie podsumowaniem autorskiego projektu warsztatowego artysty.

Camery Pro Classica kolejna odsłona nastąpi 10 sierpnia. O godz. 20.00 w Białej Synagodze w Sejnach zostanie zaprezentowany inny projekt muzyczny – “Fratres”. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć kompozycje Josepha Achrona, wybitnego kompozytora i skrzypka pochodzenia żydowskiego, urodzonego w miasteczku Łoździeje niedaleko Sejn.

11 sierpnia o godz. 20.00 w Białej Synagodze w Sejnach wystąpi ostatni zaproszony tego lata zespół. Grupa „Frozen Bird” (na zdj.) wykonuje piosenki w języku angielskim, francuskim i polskim. Teksty tworzą spójną opowieść wędrówki młodego bohatera przez miasta pełne dziwnych postaci, tajemnych przejść i magicznych przedmiotów.

Szczegóły programu „Lata w Pograniczu” dostępne są w naszym kalendarzu – http://www.niebywalesuwalki.pl/kalendarz/

Patronem medialnym “Lata w Pograniczu” jest portal “Niebywałe Suwałki”.

2 KOMENTARZE

Dodaj komentarz