Ekologia a neonikotinoidy. Graham White o ginących pszczołach

0
60
Ekologia a neonikotinoidy. Graham White o ginących pszczołach Niebywałe Suwałki 4

Jan A.P. Kaczmarek założył, że “Transatlantyk” będzie festiwalem idei. Siła filmu i muzyki ma inspirować rozmowę na ważne tematy. Do omówienia jednej z takich kwestii Kaczmarek zaprosił Grahama White’a ze Szkocji, który zajmuje się powiązaniem problemu ginących pszczół i używania pestycydów w rolnictwie.

Graham White ma pasiekę od lat 90. XX wieku. Do 2003 roku wybierał miód, a hodowlę pszczół traktował jak hobby. Teraz walczy o przetrwanie kolonii. W 2006 roku po raz ostatni zdecydował się na zbiór miodu. Liczył na 200 kg „złotego skarbu”, zebrał 20 razy mniej.

Badania nad ginącymi pszczołami prowadzone są w wielu miejscach na świecie. W wielu rejonach globu nie ma już czego badać. W niektórych chińskich prowincjach pszczół nie ma wcale. Zapylaniem zajmują się ludzie „uzbrojeni” w specjalistyczny sprzęt i świetnie opłacani. Nie jest wykluczone, że ta sytuacja powtórzy się niebawem w Ameryce. Naukowcy z Uniwersytetu Pennsylwanii w jednym ulu znaleźli 36 różnych pestycydów.

Środki używane we współczesnym rolnictwie są o wiele bardziej trujące niż owiany złą sławą DDT. Gaucho, Poncho i Cruiser są zakazane w kilku krajach Europy. Jak tłumaczy Graham White – na wojnę z neonikotynoidami jako pierwsi poszli Francuzi. Szybko zauważyli, jakie spustoszenie środki wywołują w koloniach pszczół i trzmieli. Graham White uważa, że środki nie pozostają bez wpływu na zdrowie ludzi. O tych zagrożeniach White publikuje artykuły w brytyjskiej prasie, rozpowszechnia wyniki badań, podczas dyskusji porusza także temat GMO.

White w Poznaniu nie tylko potwierdził stanowisko ekspertów ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dotyczące wpływu pestycydów na układ nerwowy owadów, ale też podkreślił znaczenie edukacji w budowaniu świadomości społeczeństwa. Wprowadzenie tematu zdrowej żywności do polskich szkół nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Czytaj więcej: Slow Food w szkole – http://www.niebywalesuwalki.pl/9210/ Okazuje się, że w brytyjskich szkołach realizacja takiego przedsięwzięcia byłaby o wiele trudniejsza.

Więcej na temat skomplikowanego problemu:

ONZ potwierdza wymieranie pszczół na wielką skalę

Francja może zakazać pestycydu, który pozbawia pszczoły zdolności do nawigacji

Francuski rząd zamierza zakazać stosowania pestycydu o nazwie Cruiser OSR. Jak wynika z ustaleń jego działanie nie ogranicza się do szkodników i wpływa też na układ nerwowy pszczół powodując dezorientację owadów. Substancja produkowana przez szwajcarską firmę Syngenta jest używana w hodowli przemysłowej rzepaku.

Środek firmy Syngenta szkodliwy dla pszczół?

Syngenta pomoże odtworzyć siedliska zapylaczy

Fot. Niebywałe Suwałki oraz www.freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz