Reklama

Histeria inteligentnej specjalizacji

Data:

- Reklama -

Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 roku musi odpowiadać na potrzeby mieszkańców, samorządów, na założenia dokumentów krajowych, a także musi spełniać wymogi Unii Europejskiej. Zamiast maksymalnego uproszczenia procedur, zmierzamy w kierunku rozbudowanej biurokracji, w dodatku w oparciu o gorączkowe poszukiwania „smart specialisation” naszego regionu.

3 sierpnia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy stole eksperckim zasiedli: marszałek Jarosław Dworzański, Cezary Cieślukowski, Daniel Górski i Małgorzata Żynel. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego przybyli na spotkanie z samorządowcami, ludźmi nauki, biznesu, działaczami z organizacji pozarządowych z Suwałk, powiatu suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego. Celem debaty było omówienie założeń aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego do roku 2020 oraz wstępne efekty diagnozy strategicznej sytuacji społeczno-gospodarczej województwa. Było to czwarte spotkanie dotyczące zagrożeń, szans, słabych i mocnych stron oraz kierunków rozwoju regionu. Wcześniejsze odbyły się w Białymstoku, Łomży i Hajnówce.

„Program powinności wobec pokoleń” zakłada kilka etapów. Na początku eksperci rozpoczną prace nad kierunkami rozwoju województwa w pięciu grupach tematycznych, potem wypracowane wnioski poddane zostaną dyskusji na konferencjach, a następnie do pracy przystąpi komitet opiniujący strategię. Kluczowy dokument programowy – jak strategię nazywa marszałek – zostanie przyjęty przez Sejmik we wrześniu 2013 roku.

Przygotowanie harmonogramu i luźna wymiana opinii to chyba jednak zbyt mało, aby zadecydować, w jakich dziedzinach północno-wschodnia Polska ma stać się potęgą, w dodatku w ciągu niecałych 8 lat. Spotkanie w Suwałkach odbyło się właściwie przy pustej sali. Kto więc będzie decydować o naszej przyszłości?

O kilku planach rozwoju gospodarki narodowej już słyszeliśmy. Nowe zakusy planowania mają jednak rys bardziej nowoczesny. Opracowania oparte są o analizę SWOT, w której wśród mocnych stron znajdują się od dawna znane przymioty naszego regionu – czyste środowisko, ekologiczny wizerunek, przygraniczne położenie. Słabe strony to rzecz jasna dostępność transportowa, odpływ wykwalifikowanej kadry z regionu, słabe powiązanie szkolnictwa ze sferą gospodarczą, tudzież niska wydajność pracy (mierzona wartością dodaną brutto na 1 pracującego). W sektorze zagrożeń wymieniana od lat marginalizacja i wyjazd wykształconych. W dziedzinie szans – rozwój technologii ICT, w końcu mamy Parki Naukowo-Technologiczne i Strefę Ekonomiczną. Wszystko to okraszone jest jeszcze popularnym hasłem koncepcji inteligentnej specjalizacji regionów. W przypadku naszego województwa różni eksperci jak mantrę powtarzają zdania o turystyce aktywnej, turystyce edukacyjnej i ogromnym potencjale branży technologii komputerowych (w której to brakuje nam wykwalifikowanej kadry).

Zdaniem marszałka Dworzańskiego – przyszła perspektywa finansowa, do której się przygotowujemy, to ostatnie „tłuste lata” i od nas zależy, jak pozyskane środki wykorzystamy. W rozmowach z minister Elżbietą Bieńkowska marszałek postuluje zachowanie programu operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Przy tej okazji warto pamiętać, że wcześniejsze postulaty dotyczące faktu, że stolica województwa nie została uwzględniona wśród ogólnopolskich metropolii, co w praktyce oznacza mniejsze pieniądze i przesunięcie ciężaru inwestycji do innych części kraju, nie zostały uwzględnione przez rządzących (Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030).

Podczas piątkowego spotkania głos zabrała Małgorzata Żynel. Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego mówiła między innymi o wymaganiach postawionych przed nami. Do 2020 roku 75 proc. ludzi w wieku produkcyjnym musi mieć pracę, 3 proc. PKB ma być przeznaczane na badania i rozwój, udział energii odnawialnej ma wynieść w kraju 20 proc., a osób z wykształceniem wyższym ma być 40 proc. Plan ambitny, ale czy możliwy do zrealizowania? Urząd Marszałkowski czeka na propozycje rozwiązań i opinie – można je wysyłać mailem: strategia2020@wrotapodlasia.pl

Fot. Niebywałe Suwałki oraz www.freedigitalphotos.net

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

2 KOMENTARZE

  1. O to ciekawe. Jak się mówi o rozwoju jakiejś branży gospodarczej, to warto chociaż zaprosić przedstawicieli tych firm. Bo przecież urzędnicy nie utworzą miejsc pracy, nie opracują produktu, nie mówiąc o inteligentnej specjalizacji. No, dobrze, myśleć pozytywnie! – jest mejl do konsultacji – jest postęp 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dziewięć firm zainteresowanych parkiem sensorycznym

Projekt, który został zainaugurowany w marcu tego roku, zakłada...

Ministerstwo chce e-Sądu dla frankowiczów. Prawnicy mówią, że wdrożenie może potrwać nawet kilka lat

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje utworzenie e-Sądu, który rozpatrywałby sprawy frankowiczów....

Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

Łowcy okazji zacierają ręce. Klientom, którzy zrobią zakupy w...

Markety w Suwałkach: Podsumowujemy wyniki ankiety

W ankiecie przeprowadzonej wśród czytelników portalu zadaliśmy pytania dotyczące...