Reklama

Suwalskie Ścieżki Kulturowe – coś dla nas i coś dla gości

Data:

- Reklama -

Ten projekt nazywany jest przez pomysłodawców, członków stowarzyszenia Pastwisko.org, suwalską Wikipedią historyczno-architektoniczną – dostępną na wyciągnięcie ręki, a dzięki wykorzystaniu kodów QR – umożliwiającą interakcję w obszarze historii, Internetu i turystów zwiedzających Suwałki.

Idea wydaje się prosta – na 21 budynkach, związanych z historią miasta lub osobami, które w konkretny sposób przyczyniły się do jego rozwoju lub promocji, pojawiły się tablice z informacjami w języku polskim i angielskim. Ale to nie wszystko – na każdej tablicy znajduje się jeszcze jeden element – brama do nieograniczonej ilości informacji. Kody QR, po zeskanowaniu ich w urządzeniu mobilnym, przenoszą zwiedzających na stronę projektu – www.sciezki.suwalki.pl, na której znajduje się baza wiedzy o historii miasta. Odpowiednią aplikację można w każdej chwili ściągnąć z Internetu. Póki co, tylko część Suwałk objęta jest bezpłatną siecią WiFi, m.in. okolice parku Konstytucji 3 Maja. W innych miejscach ścieżki opłaty za połączenie zależą od operatora naszego telefonu.

Na stronę ścieżek możemy wejść nawet na spacerze, jeśli dysponujmy telefonem, tabletem czy laptopem z dostępem do Internetu. Oprócz strony dostosowanej do wyświetlania na telefonach powstaje kolejne mobilne udogodnienie. Firma DBS, partner Pastwiska.org, opracowuje właśnie specjalną „ścieżkową” aplikację mobilną.

Czasu potrzeba do realizacji każdego zamierzenia. Wiedzą o tym najlepiej pomysłodawcy ścieżek. Historia projektu sięga 2006 roku. Realizacja pierwszego etapu, związanego z udostępnieniem ścieżki klasycystycznej, zakończyła się dopiero w sierpniu 2012 roku. Co działo się w ciągu tych 6 lat? Samo życie… A to biurokracja, a to przeszkody formalno-prawne, a to brak czasu. Nawet Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podkreślił podczas uroczystości inauguracji projektu, że teoretycznie łatwe przedsięwzięcie okazało się bardzo złożone.

A było tak… W 2006 roku wolontariusze i pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Suwałkach opracowali koncepcję miejskich ścieżek i przewodnik „Jak zrobić festiwal?”. Były to pomysły zgłoszone w ramach inicjatywy Innovation Circle. A że w praktyce od pomysłów do realizacji droga bywa długa, najpierw wprowadzony w życie został pomysł organizacji Suwałki Blues Festival. Idea ścieżek zaowocowała… zawiązaniem stowarzyszenia Pastwisko.org. Wojciech Pająk i Piotr Kuczek, wsparci umiejętnościami firmy DBS i siłą wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli, doprowadzili projekt do końca. Zmiana w prawie dotyczącym inicjatywy lokalnej pozwoliła organizacji nawiązać współpracę z samorządem miejskim.

Koszt realizacji projektu wyniósł 52 tys. złotych. Wkład finansowy miasta to 33,2 tys. zł. Pozostałe środki wyasygnowali pomysłodawcy, którzy zainwestowali w ścieżki wiele pracy (redakcja, korekta tekstów, fotografie, projekt graficzny materiałów, promocja) i wiele serca.

Otwarcie drugiej ścieżki – spacerowej planowane jest na listopad 2012 r. Na razie z nagrań w audioprzewodniku, odczytywanych głosem Agnieszki Tylman, możemy dowiedzieć się ciekawostek o XIX-wiecznej aptece, Lechosławie Marszałku – twórcy Reksia, dawnej księgarni, poczcie czy ratuszu. Być może te informacje zainteresują nie tylko turystów, ale także mieszkańców Suwałk, którzy o swoim mieście chcieliby dowiedzieć się więcej.

Warto pamiętać, że fotokody i strona internetowa powstały nie tylko po to, by informować. Jak podkreśla Wojciech Pająk z Pastwiska.org – służyć mają nawiązaniu dialogu między turystą i mieszkańcem. Nie jest wykluczone, że taki dialog stanie się zaczątkiem kolejnego projektu.

Fot. Niebywałe Suwałki – uroczysta inauguracji ścieżek oraz zwiedzanie Suwałk na rikszy Pawła Bydelskiego

4 KOMENTARZE

  1. Poza panem Chuchnowskim, który był kiedyś przewodnikiem turystycznym i zna się na historii regionu, pozostałe facjaty niekoniecznie. A ci co zrobili ten projekt, pomysłodawcy, redaktorzy i informatycy zapadli się pod ziemię czy jak?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...

Czesław Renkiewicz podsumował kampanię i zaapelował o udział w II turze wyborów

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk z komitetu "Razem...

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...