Reklama

Odkrywali prawdę o Obławie Augustowskiej

Data:

- Reklama -

Mija 25 lat od założenia Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r. Jego członkowie wykonali ogromną pracę na rzecz ujawnienia informacji na temat zbrodni. Z okazji jubileuszu istnienia organizacji zostali uhonorowani medalami za zasługi dla Suwałk.

Impulsem do powstania Komitetu było odkrycie pod koniec czerwca 1987 przez Stefana Myszczyńskiego (wśród zaginionych było jego trzech braci i ojczym) nieznanych grobów przy drodze Rygol – Giby. Istniało podejrzenie, że są to groby ofiar obławy z lipca 1945 r.

Nagrody wręczone przez prezydenta Suwałk nie są jedynymi, które zostały przyznane członkom Komitetu. W 2007 roku organizacja otrzymała nagrodę „Kustosza Pamięci Narodowej”. Tytuł ten jest przyznawany przez Instytut Pamięci Narodowej jako dowód uznania za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego.

Nagrody w suwalskim ratuszu odebrali: Maria Chwalibóg, Piotr Bajer, Mirosław Basiewicz, Stanisław Kowalczyk i Jan Krzywosz.

Komitet od chwili powstania gromadził dokumentację dotyczącą zbrodni oraz popularyzował wiedzę na ten temat. Członkowie Komitetu odwiedzili ponad 100 miejscowości, przeprowadzili tysiące rozmów, sporządzili kilkaset kwestionariuszy osób zaginionych, zebrali dokumentację w postaci różnych pism, zaświadczeń i fotografii. Prace Komitetu trwały do 1995 roku.

Dzięki działalności Komitetu problem obławy lipcowej był w 1989 sprawą znaną i aktualną – możliwe więc było przeprowadzenie ponownej ekshumacji w uroczysku Wielki Bór pod Gibami, gdzie spodziewano się znaleźć szczątki pomordowanych, jednak po ich zbadaniu okazało się, iż znajdują się w nich szczątki żołnierzy niemieckich. Z materiałów zebranych przez Komitet korzystała Prokuratura Wojewódzka w Suwałkach, która w 1992 podjęła śledztwo w sprawie losu ofiar obławy lipcowej z 1945, a ostatecznie całość materiałów została przekazana Instytutowi Pamięci Narodowej. Dzięki działalności Komitetu powstały audycje radiowe, artykuły prasowe oraz film dokumentalny Jacka Petryckiego, poświęcony obławie.

Źródło: Materiały prasowe.

Fot. www.freedigitalphotos.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki Blues Festival: Rozgrzewka z Martyną Jakubowicz (wygraj zaproszenie)

Suwałki Blues Festival, jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na...

Z regionu: Electrum i Łukasz Więcek prezentują Eco Hive

Grupa Electrum, wiodący biznes Climate Tech w Polsce przedstawia...

Suwalczanki w Amatorskim Otwartym Turnieju Siatkówki Kobiet 25+ w Augustowie

W sobotę, 20 kwietnia, Szkoła Podstawowa nr 4 w...

Rusza przebudowa trzech ulic w Suwałkach

Po latach oczekiwania i apeli ze strony społeczności lokalnej...