Reklama

Suwalscy konni na szlaku

Data:

- Reklama -

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” na początku września wyruszy na konny rajd pamięci. Fascynaci historii mają zamiar podążać szlakiem bohaterów Suwalskiej Brygady Kawalerii 1939 r. Przed nimi 400 kilometrów, nocowanie w polowych warunkach i zakup… pół tony owsa.

Wyprawa rozpocznie się 1 września i potrwa do 11 września. W tym czasie członkowie Stowarzyszenia im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich gen. Dwernickiego, pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz rekonstruktorzy z „Garnizonu Suwałki” będą przemierzać tereny związane z historią Suwalskiej Brygady Kawalerii. W podróż konną wyruszą m.in. Jerzy Brzozowski, Krzysztof Skłodowski, Paweł Szyszko i być może Janusz Płoński. Warszawiacy, jak mówi o drugiej grupie uczestników Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego – reprezentowani będą przez 6 konnych i 3 pieszych.

Rajd może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Pierwszy etap rozpocznie wymarsz z Suwałk – z koszar przy ulicy Pułaskiego, gdzie znajduje się cokół zniszczonego przez Niemców pomnika szefa pułku. Kolejne miejscowości na trasie to Cisówek, Mazurki i Żarnowo. W trakcie rajdu konni odwiedzą także twierdzę Osowiec oraz miejscowości w rejonie Wizny, gdzie odbyła się bitwa określana mianem Polskich Termopil, w której bardzo ważną rolę odegrał Władysław Raginis. Jerzy Brzozowski podkreśla, że podczas wyprawy odwiedzone zostaną nie tylko miejsca pamięci, ale też mogiły żołnierzy. Ostatnimi przystankami na trasie będą: Serokomla i Wola Gułowska, pamiętające końcowe etapy bitwy pod Kockiem.

W czasie podróży do przeszłości rekonstruktorzy ubrani będą w repliki mundurów, zabiorą ze sobą ekwipunek z dawnych lat i broń. Każdy, kto chciałby wspomóc ideę upamiętnienia walecznych żołnierzy poprzez oddanie im hołdu w czasie podróży po śladach dawnych zdarzeń, może w Muzeum Okręgowym kupić cegiełkę o nominale 10, 20, 50 i 100 zł. Środki uzyskane w ramach zbiórki publicznej zostaną spożytkowane na furaż, kucie koni, powrót etc.

Uczestników wyprawy wspierają m.in. IPN, Urząd Miasta, Starostwo Augustowskie, Bank Spółdzielczy i prywatne osoby.

Więcej na temat bitwy pod Kockiem: http://1939.pl/bitwy/niemcy/bitwa-pod-kockiem/index.html

Fot. Niebywałe Suwałki

Patronem medialnym wyprawy jest portal „Niebywałe Suwałki”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...