Reklama

Światowy pomysł na lokalną sprawę. Wolontariat miejski

Data:

- Reklama -

Określenie wolontariat „miejski” odnosi się do nowego rozwiązania systemowego, mającego nie tylko wspomóc organizacje pozarządowe, lecz także promować wolontariat wśród mieszkańców miasta.

Autor: Michał Bartosik, Pracownia Badań i Innowacji Społecznej „Stocznia”

Fragment: Programy wolontariatu miejskiego nie są niezależnym przedsięwzięciem trzeciego sektora. Powstają przy współpracy z władzami miasta i instytucji miejskich, takich jak muzea.

Takimi rozwiązaniami może pochwalić się wiele miast na świecie m.in. Nowy Jork, Londyn, Amsterdam czy Edynburg. Programy te można określić jako „rozwiązanie systemowe”, gdyż mają stworzyć nowy, stały dopływ wolontariuszy do instytucji miejskich oraz organizacji pozarządowych. Nie zastępują przy tym tradycyjnych kanałów dotarcia do wolontariuszy.

Innym ich celem jest przybliżenie idei wolontariatu jak największej liczbie mieszkańców niezwiązanych do tej pory z trzecim sektorem. Dzięki wykorzystaniu internetu oraz nowej generacji social media organizacjom łatwiej będzie dotrzeć do ludzi. Z drugiej strony także osoby, które zawsze chciały pomagać, mają niezwykle ułatwione zadanie. Wystarczy przyjrzeć się wyselekcjonowanym ofertom, zastanowić się „gdzie byłbym najbardziej potrzebny?” i kliknąć.

Obecnie programy wolontariatu miejskiego zdobywają popularność w Europie i w USA. W tym wypadku nie ma podziału ze względu na odmienne tradycje trzeciego sektora w danym kraju. Wolontariat miejski cieszy się popularnością zarówno w etatystycznej Francji, jak i krainie pionierów i stowarzyszeń – Ameryce. W USA tradycja wolontariatu miejskiego jest szczególnie silna. Krach na Wall Street w 1929 roku i dramatyczny kryzys gospodarczy, który po nim nastąpił, pomogły idei wolontariatu zakorzenić się w amerykańskiej obyczajowości. Wielki Kryzys spowodował, że typowo „ochotnicze” zaangażowanie kojarzone z jednorazowymi akcjami pomocy na stałe wpisały się w życie miast. Wolontariat był sposobem na zagospodarowanie rzesz często wykształconych bezrobotnych. Władze USA zauważyły, że praca wolontariuszy jest jednym z niezbędnych czynników umożliwiających funkcjonowanie społeczeństwa w trudnych czasach. Po zelżeniu kryzysu wiele osób nadal chciało pomagać. Powstały pierwsze narodowe i miejskie programy koordynujące wolontariuszy. W 1940 roku biura wolontariatu istniały już w dwudziestu ośmiu amerykańskich miastach.

Dalszy ciąg artykułu można przeczytać na stronie: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/801662.html

Informacja pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl

Fot. www.freedigitalphotos.net

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...