Reklama

W grupie zabawniej

Data:

- Reklama -

Nawet 1,5-roczne maluchy mogą przyjść z rodzicami do suwalskiej Biblioteki Publicznej. W każdą środę odbywają się tam spotkania grupy zabawowej – integrującej dzieci i rodziców. Oprócz pozytywnej energii i radości spotkania z innymi maluchy będą miały do dyspozycji kolorowe zestawy zabawek podarowane przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego.

W Grupie Zabawowej, w odróżnieniu od innych form opieki nad najmłodszymi dziećmi, rodzice lub opiekunowie towarzyszą swoim dzieciom podczas zajęć. Nie tylko służy to dobremu samopoczuciu dzieci, lecz także pozwala rodzicom rozwijać własne umiejętności wychowawcze i wzmacniać relacje z dziećmi. Rodzice mają szansę odkrywać wartość wspólnej zabawy i jej znaczenie dla rozwoju dziecka. W Grupie Zabawowej kierujemy się perspektywą dziecka – czyli jego potrzebami i możliwościami.

Grupa ma charakter różnowiekowy – mogą w niej uczestniczyć dzieci od kilku miesięcy do 5. roku życia. Działalność grupy suwalskiej została zainaugurowana na początku roku. Po wakacyjnej przerwie biblioteka zaprasza na kolejną odsłonę inicjatywy. Dotychczas grupa funkcjonowała na bazie 8-10 maluchów i ich rodziców. Spotkania służyły nauce współdziałania i wzmacnianiu więzi koleżeńskich – również między opiekunami.

Idea grup zabawowych narodziła się w Wielkiej Brytanii 40 lat temu – zostały powołane do życia z inicjatywy rodziców. Grupy były alternatywą dla społeczności lokalnych, w których dostęp do edukacji przedszkolnej był utrudniony – czy to z powodu braku placówek, czy też braku wystarczającej liczby miejsc. Według danych Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, na Wyspach działa obecnie około 20 tys. takich grup.

Spotkania grupy zabawowej odbywają się w każdą środę od godz. 16.00. Jest też możliwość uzyskania dostępu do sali im. Jadwigi Towarnickiej rano – od godz. 9.00 – po wcześniejszym uzgodnieniu. Biblioteka oddaje do dyspozycji rodziców miejsce i zabawki, zachęca też do zapoznania się z książeczką „Chcę się bawić”, w której znajdują się propozycje kreatywnych zabaw dla dzieci w różnym wieku (zabawy z farbami, z masą solną, z piaskiem, z surowcami wtórnymi, zabawy zabawkami, ruchowe, tematyczne, wspólne zajęcia, piosenki, wierszyki, bajki).

Tullia Musatti i Susanna Mayer prowadzące prace badawcze z zakresu kognitywistyki z ramienia włoskiej Krajowej Rady Badań Naukowych wskazują na niezwykłą wartość codziennych doświadczeń (Dzieci w Europie, nr 20(8)/2011, str. 4-5):

Liczy się każda chwila dnia – zarówno podczas zabawy, jak i wykonywania rutynowych obowiązków. W każdej chwili odbywa się proces uczenia, związany z rozwojem poczucia komfortu fizycznego i psychicznego oraz z budowaniem własnej tożsamości. Poszczególne składniki tego procesu przeplatają się ze sobą tak, że nie sposób ich rozdzielić. Nawet chwile „pomiędzy” zajęciami, kiedy na pozór nic się nie dzieje – jak podczas czekania na obiad czy na przyjście kolegów i koleżanek – stwarzają okazję do wzajemnych kontaktów, np. w czasie przygotowywania posiłku lub sprzątania zabawek. Dochodzi do tego konieczność zaplanowania rozkładu dnia w taki sposób, by dzieci mogły w nim dobrze funkcjonować.

 Fot. Niebywałe Suwałki, Fundacja Komeńskiego, Biblioteka Publiczna w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...