Reklama

„Sztama” z teatrem, „Brygadą Kryzys” i muzykalną Basią

Data:

- Reklama -

4 dni, 9 spektakli, 3 wydarzenia muzyczne, wystawa, panel dyskusyjny, razem 1050 minut sztuki. SZTAMA w tym roku zachwyci, wzruszy i rozśmieszy. Tematyka spektakli będzie zróżnicowana, z jednej strony poruszająca poważne problemy, stawiająca ważne pytania, z drugiej ta „mniej serio”, dzięki której będzie można się pośmiać i zrelaksować.

W Olecku pojawią się aktorzy m.in. z Krakowa, Białegostoku, Suwałk czy Legnicy. W piątek zobaczymy Teatr TrzyRzecze z kontrowersyjnym, dotykającym tematu pedofilii, spektaklem „Blackbird”. Mistrzowskie wykonanie Dagmary Bąk i Tomasza Sobczaka (znanego z serialu 39 i pół – przypis organizatorów). Ich bohaterowie nie są jednowymiarowi czy przewidywalni, to bardzo skomplikowane, niezwykle interesujące i dojrzałe osobowości – pisze Anna Kopeć w Kurierze Porannym – aktorzy na niewielkiej scenie dają z siebie wszystko i doskonale wywiązują się z niełatwego zadania. Dzięki nim relacja winny-pokrzywdzony co chwila ulega odwróceniu.

Kolejną znaną artystką, którą będziemy gościć  jest Joanna Gonschorek z Teatru Modrzejewskiej.  W Olecku zaprezentuje się w głośnym monodramie „Świństwo”. Monodram przedstawia historię kobiety, która ucieka od życia pełnego upokorzeń, zaczyna spoglądać inaczej na rzeczywistość, w jej ciele zachodzą tajemnicze, niewytłumaczalne zmiany… Joanna Gonschorek uznawana jest za najlepszą i najczęściej nagradzaną legnicką aktorkę. Jest dwukrotną laureatką Bomby Sezonu (2007, 2011), otrzymała nagrodę aktorską na tarnowskim Festiwalu Komedii Talia (2003), nagrodę Wojewody Dolnośląskiego (2003) oraz Tukan Dziennikarzy na 28. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2007). Na swoim koncie ma również rolę w serialu „Na dobre i na złe” oraz jedną z głównych ról w filmie „Operacja Dunaj” (reż. J. Głomb).

Teatr Malabar Hotel zaprezentuje w Olecku swój najnowszy spektakl „Sprawa Danotna. Samowywiad”. Spektakl powstał na podstawie dramatu Stanisławy Przybyszewskiej i listach tejże autorki. Będzie on próbą wniknięcia w jej wyobrażenia i wizje. Dlatego też plan aktorski przeplatać się będzie z teatrem formy (lalkami).

Piosenki, wiersze, żywe słowo, improwizację oraz wszystko to, czego jeszcze nie było zapewni nam Teatr Delikates (Pisz) w spektaklu „Pozor uż ne móżem”. Aktorzy odsłonią przed widownią poszukiwania tajemnicy, która diabeł nakrył ogonem, tajemnicy św. Grala.

Z pewnością dużym powodzeniem będą cieszyły się  atrakcje muzyczne 33. Spotkań ze Sztuką. Jedną z nich jest sobotni koncert zespołu Chłopcy Kontra Basia. Trio powstało w listopadzie 2009 roku w Krakowie. Materiał grupy to współczesne oryginalne kompozycje, w których daje się usłyszeć inspiracje polską kulturą tradycyjną. Podczas XIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2010” grupa zdobyła II nagrodę. Rok później została laureatem konkursu „Scena Otwarta” w ramach lubelskiego XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. W marcu 2012 r. jej utwór „Jerzy” wygrał w szóstej edycji „Battle of the Bands”. Chłopcy kontra Basia znani są z udziału w programie Must Be The Music.

W niedzielę w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate”  zagra legendarna Brygada Kryzys. Zespół powstał w 1981 roku lecz wielokrotnie zawieszał swoją działalność. W roku 2011 Brygada Kryzys reaktywowała się na XXX rocznicę powstania, by zagrać na 2 koncertach poświęconych pamięci jej byłego perkusisty – Stopy (Piotra Żyżelewicza).

Wyjątkowym wydarzeniem będzie niewątpliwie widowisko muzyczno-poetyckie „Zakrzyki”. Adam Siemieńczyk zaprezentuje swoją twórczość z tomiku poetyckiego „Zakrzyki” oraz książki „Piękni ludzie”. Oprawę muzyczną zapewni Anna Maria Huszcza.

Wiadomo już kto będzie prezentował swoje dzieła w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa. W piątek 19.10.2012 r. Rafał Głażewskim – młody, obiecujący artysta z Olsztyna – otworzy wystawę malarstwa, rysunku i technik mieszanych pt. „Forma człowieka: akt i portret”.

W tym roku nie zabraknie również akcentów regionalnych. Obok wielu znanych Teatrów i aktorów wystąpią również zaprawieni w teatralnym boju artyści z Olecka i Suwałk. W sobotę Agnieszka Popczyńska i Janusz Klimaszewski usiądą na znanej i lubianej „Ławeczce” (spektakl teatru agt na podstawie dramatu Andrzeja Gelmana), po nich zobaczymy spektakl „Męska podróż na południe” w której suwalscy aktorzy zastanowią się nad sensem prawdziwej męskości, odpowiedzą na pytanie dlaczego mężczyźni „amputowali” sobie wiele ważnych cech. W niedzielę zobaczymy „Teatr Ognia” grupy Łatwopalni, a także prapremierę spektaklu „Listy do 3M” w reżyserii Wiesława Bołtryka.

W tym roku organizatorzy zapewnili atrakcję  również najmłodszym. Na SZTAMIE dzieciom, wystąpi Teatr ArtRe z Krakowa ze spektaklem „Muzykanci z Bremy”, opowiadającym o przygodach i przyjaźni Osła, Psa, Kota i Koguta.

Szczegóły programu w naszym KALENDARZU

Fot. Spektakl „Męska podróż na południe” oraz koncert grupy „Chłopcy kontra Basia” na Op!era Folk Festival w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dziewięć firm zainteresowanych parkiem sensorycznym

Projekt, który został zainaugurowany w marcu tego roku, zakłada...

Ministerstwo chce e-Sądu dla frankowiczów. Prawnicy mówią, że wdrożenie może potrwać nawet kilka lat

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje utworzenie e-Sądu, który rozpatrywałby sprawy frankowiczów....

Cztery dni darmowych dostaw na zakupy w drogerii internetowej i poprzez aplikację Rossmann PL

Łowcy okazji zacierają ręce. Klientom, którzy zrobią zakupy w...

Markety w Suwałkach: Podsumowujemy wyniki ankiety

W ankiecie przeprowadzonej wśród czytelników portalu zadaliśmy pytania dotyczące...