Reklama

Konflikt – PROedukacyjnie

Data:

- Reklama -

Myślenie o konfliktach, powstawanie konfliktów, a może praca z poziomem świadomości społeczeństwa – dr Anna Natalia Chlebus na PROedukacyjnym blogu tym razem o temacie uniwersalnym.

Autor: dr Anna Natalia Chlebus

Przygotowuję szkolenie z twórczego wykorzystywania konfliktów. Oczywiście mam już pełną rozpiskę najróżniejszych pomysłów na zagadnienia do poruszenia na szkoleniu, w stylu konflikty na linii: rodzic – dorastające dziecko, pracodawca – pracownik, czy konflikty w związkach. Literatury jest na ten temat cała masa, z tym, że jak to często w życiu bywa, im więcej nam do głowy się różnych rzeczy nawkłada, tym jesteśmy tak naprawdę głupsi.

Przykład: Ile to jest połowa z dwóch np. litrów mleka? Czyżby litr? Tak.

A proszę dać statystycznemu uczniowi gimnazjum do policzenia 2*1/2. Nadal połowa z dwóch, tylko inaczej zapisana. Idę o zakład, że spora część będzie się zastanawiać, jak to zrobić.

Tak więc oprócz literatury,trzeba sięgnąć po coś jeszcze. Po co dokładnie? Po własną wewnętrzną wiedzę, mądrość, po nazwijmy to – intuicję.

Bo o co tak naprawdę chodzi w konfliktach, o co chodzi w momencie, gdy powstaje konflikt? Zawęża się świadomość. Konflikt jest sygnałem tego, że nasz poziom świadomości nie jest odpowiednio wysoki.

Dlatego mówi się o tym, że jeśli nie chcemy już wojen na świecie, to powinniśmy pracować z poziomem świadomości całego społeczeństwa, a nie inwestować w kolejne głowice „antynuklearne”.

Proszę sobie przypomnieć jakąś sytuację, kiedy konflikt wystąpił. O co poszło? O naruszenie prywatnego dobra, jakkolwiek pojmowanego. To mogło być dobro materialne, własność materialna, to mogło być poczucie własnej wartości, godności, to mogło być – i bardzo często jest, wyimaginowane poczucie zagrożenia, wynikające z wyobrażeń przyszłości w naszej głowie i tego, jak my się do tych wyobrażeń ustosunkowujemy, to mogły być po prostu pieniądze. A problemy to: „źle ukierunkowana wyobraźnia”. Bo dobrze ukierunkowana wyobraźnia to największy potencjał, jaki ma istota ludzka – potencjał do tworzenia. Dzieło umysłu, które się materializuje.

Wracając do konfliktów – jaki nasuwa się wniosek? Taki, że naprawdę powinniśmy pracować ze swoim poziomem postrzegania życia, świata, ludzi. Żebyśmy umieli się odkleić od przywiązania do swoich poglądów, do tylko swojego punktu widzenia, do swoich oczekiwań, wyobrażeń na temat świata. Tak jest o wiele łatwiej. Bo jak powiedział Dalajlama: Prawdziwy wróg znajduje się wewnątrz nas, nie na zewnątrz.

Tak naprawdę najwięcej konfliktów jest w nas samych. To często różne aspekty naszej osobowości walczą ze sobą, każdy chce więcej, żaden nie chce zrozumieć, jak postrzega ten inny – zupełnie jak w świecie ludzi. I każdy jest najważniejszy.

Często osoby pracujące jako mediatorzy stosują zarówno w pracy z klientem, jak i w pracy własnej, metodę dialogu głosów. Cała trudność polega na tym, że po pierwsze należy rozpoznać, że różne głosy w nas istnieją, a po drugie faktycznie pozwolić tym głosom „dojść do głosu”. Wtedy dopiero się okaże, o co tak naprawdę chodzi, jakie jest źródło. A przede wszystkim może się też okazać, że jest jeden wspólny głos, który zawiera w sobie wszystkie inne głosy… I kiedy rozpoznamy w sobie ten głos, wtedy jesteśmy w stanie widzieć pozostałe głosy, pozostałe aspekty siebie z odpowiedniej perspektywy. Wtedy i konflikty pomiędzy tymi głosami, aspektami nie są już sprawami życia i śmierci, wtedy widzimy właściwe rozwiązanie.

Więcej: http://proedukacyjnie.blogspot.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...