Wierusz-Kowalski i rodzina – nadal nie w komplecie

1
60
Wierusz-Kowalski i rodzina - nadal nie w komplecie Niebywałe Suwałki 7

Liczy się każda złotówka i każde słowo niesione w świat. Grosz wpłacony na szczytny cel pomoże Muzeum Okręgowemu w Suwałkach wzbogacić kolekcję obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego o portret żony Jadwigi. Możemy wpłynąć na bieg historii i spowodować, by portrety rodzinne „w komplecie” cieszyły oko przyszłych pokoleń suwalczan.

Ostatni dzień września był w Suwałkach zarazem pierwszym dniem akcji z rodziną Wieruszów w roli głównej. Portrety członków familii artysty urodzonego w naszym mieście można było oglądać tylko przez kilka godzin. Inicjatywie towarzyszyły atrakcje w postaci zabaw dla dzieci, opowieści. O poszukiwaniu środków na obraz przedstawiający Jadwigę Wierusz-Kowalską można przeczytać więcej w artykule: Czy Wierusz-Kowalska trafi do rodzinnej przystani? oraz na stronie internetowej: wieruszkowalski.artekst.pl

Gości witryny już na początku wita wpis opisujący ideę „sprowadzenia” Jadwigi do Suwałk:

Szanowny i Kochany Panie Romanie!

Właśnie dziś wybierałem się do Pana, ale otrzymałem depeszę od mojej żony, że około 8-mej wieczorem przyjeżdża do Monachium. Naturalnie szykuję, jak mogę i umiem, dekoruję pokój przy pracowni, chociaż nie wiem na pewno, czy zamieszka.

W czwartek 6 lutego 1913 roku Alfred Wierusz-Kowalski wysłał pospiesznie napisaną kartkę o takiej treści do swojego długoletniego przyjaciela, malarza, Romana Kochanowskiego. Od tej daty upłynęło ponad 99 lat, a pokój przy pracowni nie jest gotowy i żona wciąż niezdecydowana, mimo starań czułego małżonka o to, czy w nim zamieszka.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach postanowiło wpłynąć na bieg historii i zakończyć sukcesem trwające blisko stulecie starania Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Innego rozwiązania nie ma! Dlatego wypowiadamy wobec całego świata hasło: ŻONA DLA WIERUSZA.

Jedyny obraz przedstawiający Jadwigę jest obecnie częścią prywatnej kolekcji. Potrzeba 129,5 tys. złotych, by stał się własnością Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W jaki sposób wpłacić środki? Wszystkie informacje znajdują się na stronie: http://wieruszkowalski.artekst.pl/

Niedzielna akcja promująca twórczość Wierusza-Kowalskiego, jego syna oraz wnuczki nie była jedyną inicjatywą przygotowywaną przez Muzeum Okręgowe w ramach działań na rzecz odkupienia portretu. Kolejnych informacji warto wypatrywać w naszym serwisie.

Fot. Muzeum Okręgowe w Suwałkach – Wojciech Arasimowicz

1 KOMENTARZ

  1. […] „Żona dla Wierusza” to akcja suwalskich muzealników, której celem jest przybliżenie twórczości urodzonego w naszym mieście malarza, promocja powstającej ekspozycji stałej dotyczącej jego osoby, ale przede wszystkim próba zebrania środków na odkupienie jedynego portretu Jadwigi Wierusza-Kowalskiej. Obraz przedstawiający małżonkę artysty można było zobaczyć podczas ostatniej Nocy Muzeów, a także podczas inauguracji cyklu wydarzeń. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Wierusz-Kowalski i rodzina – nadal nie w komplecie […]

Dodaj komentarz