Reklama

Nie oceniaj książki po okładce

Data:

- Reklama -

Schematy myślenia, uprzedzenia, kto jest od nich w pełni wolny? Szansę dialogu, spotkania z drugim człowiekiem, poznania go daje Biblioteka Publiczna w Suwałkach, organizująca spotkanie z weganinem, niewidomym, osobą po przeszczepach, niepijącym alkoholikiem, byłym więźniem, niepełnosprawnym, wytatuowanym.

Niedzielna akcja „Żywa Biblioteka” to niepowtarzalna możliwość zadania trudnych pytań nieznanym ludziom. Będzie to wyzwanie dla czytelników. Przed rozpoczęciem rozmowy, z „Katalogu Żywych Książek” suwalczanie wybiorą osobę do rozmowy. Ta lista zawierać będzie krótką informację na temat uczestników akcji.

Zasady są oczywiste – Książki należy szanować, ponieważ każda z nich jest dostępna tylko w jednym, niepowtarzalnym egzemplarzu. Jedyną formą lektury i sposobem „przewracania kolejnych stron” są elegancko sformułowane pytania. Książka nie ma obowiązku udzielania odpowiedzi na wszystkie pytania. Książka ma prawo przerwać rozmowę w każdym momencie lub odmówić odpowiedzi. Prawo Książki do odmowy odpowiedzi należy taktownie uszanować. Czytelnik powinien mieć świadomość, że satysfakcja z lektury zależy przede wszystkim od sposobu obcowania z Książką. Najwięcej dowie się ten, kto zasłuży sobie na zaufanie i szacunek Książki. Czytelnicy mogą „wypożyczyć” każdą książkę na 30 minut.

Spotkanie odbędzie się 18 listopada. Książki w Bibliotece Publicznej w Suwałkach dostępne będą w godzinach 11.00-17.00. Osoby, które chciałyby wypożyczyć konkretną książkę  na konkretną godzinę, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny (87 565 62 46) z Biblioteką Publiczną w dniach 15-16 listopada 2012 r.

Pomysł Żywej Biblioteki ma swoje korzenie w Danii. Akcja została zorganizowana po raz pierwszy w 2000 roku, podczas międzynarodowego festiwalu muzycznego w Roskilde. Grupa młodych ludzi związanych z organizacją „Stop przemocy” postanowiła zająć się tam tematem respektowania praw człowieka. Spontanicznie zorganizowali bibliotekę, w której można było „wypożyczyć” człowieka, który jest postrzegany w sposób stereotypowy i porozmawiać z nim.

Metoda Żywej Biblioteki okazała się bardzo skutecznym narzędziem, pomocnym przy promocji idei tolerancji i różnorodności. Najlepszym dowodem na to jest lawina podobnych akcji w całej Europie, zorganizowano je już m.in. w Finlandii, Hiszpanii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Serbii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, czy na Węgrzech. Żywe Biblioteki były, oczywiście, organizowane także w Polsce – od 2007 roku.

W Holandii pomysł ten spodobał się tak bardzo, że grupa De Mensenbieb stworzyła w 2005 roku specjalny Bibliobus – Żywą Bibliotekę na kółkach. Jeździł on do ludzi zgromadzonych na festiwalach i innych publicznych wydarzeniach, z pełnym wyposażeniem żywych „książek”. Ta niekonwencjonalna idea mobilnej biblioteki wciąż jest wykorzystywana w różnych formach.

Na podst.: informacji prasowej Biblioteki Publicznej oraz serwisów: http://www.zywabiblioteka.org.plhttp://humanlibrary.org

Fot. Human Library – Roskilde oraz Cypr

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki Blues Festival: Rozgrzewka z Martyną Jakubowicz (wygraj zaproszenie)

Suwałki Blues Festival, jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na...

Z regionu: Electrum i Łukasz Więcek prezentują Eco Hive

Grupa Electrum, wiodący biznes Climate Tech w Polsce przedstawia...

Suwalczanki w Amatorskim Otwartym Turnieju Siatkówki Kobiet 25+ w Augustowie

W sobotę, 20 kwietnia, Szkoła Podstawowa nr 4 w...

Rusza przebudowa trzech ulic w Suwałkach

Po latach oczekiwania i apeli ze strony społeczności lokalnej...