Reklama

Akcja „Żona dla Alfreda” połączona z prezentacją nowego depozytu

Data:

- Reklama -

„Myśliwi na polowaniu” to obraz, który przez najbliższe dwa lata będzie zdobił ściany galerii z wystawą stałą poświęconą twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Co prawda ekspozycja zostanie otwarta dopiero za kilka tygodni, jednak oficjalna prezentacja obrazu odbyła się już teraz i została połączona z niedzielną odsłoną akcji „Żona dla Alfreda”.

Suwalczanie po raz kolejny spotkali się w Muzeum Okręgowym, by wesprzeć inicjatywę odkupienia jedynego portretu żony Wierusza. Obraz przedstawiający Jadwigę znajduje się obecnie w prywatnej kolekcji, jednak na potrzeby akcji eksponowany jest w budynku przy ul. Kościuszki 81. Aby stał się własnością placówki, potrzeba ponad 128 tys. złotych. Pomysł, by zachęcić mieszkańców Suwałk do poznawania twórczości urodzonego tu malarza, ale też integracji rodzinnej i odkrywania przed najmłodszym pokoleniem tajemnic sztuki, powstał w głowie Elizy Ptaszyńskiej. O akcji „Żona dla Alfreda” można przeczytać na stronie internetowej inicjatywy – wieruszkowalski.artekst.pl

Każde spotkanie w Muzeum Okręgowym w Suwałkach ma temat przewodni. W tym miesiącu – z racji przedświątecznego terminu – wydarzeniu towarzyszył koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Ciekawostką okazała się także kolejna część spotkania. Wraz z „Myśliwymi na polowaniu” muzealnicy zaprezentowali studium postaci autorstwa Wierusza-Kowalskiego. Rysunek myśliwego stał się własnością suwalskiej placówki dzięki wsparciu sponsorów. Wyjątkowość pracy przejawia się w bardzo rzadkim w twórczości tego malarza datowaniu wraz z sygnaturą. Jak dodaje Eliza Ptaszyńska – w archiwum rodzinnym znajduje się również zdjęcie przedstawiające myśliwego przedzierającego się przez trawy, co nie pozostaje bez związku z obrazem – nowym depozytem muzealnym. Mężczyzna z rysunku obecny jest właśnie na płótnie zatytułowanym „Myśliwi na polowaniu”.

Obraz przedstawia dwóch myśliwych i psa, w napięciu oczekujących na odpowiedni moment. Chwila tuż przed zdarzeniem uchwycona została przez malarza wielokrotnie, przede wszystkim podczas realizacji tematów malarskich związanych z napadem wilków. Ten obraz jest jednak inny, nietypowy dla twórczości malarza. Aby różnicę zrozumieć, warto wybrać się za kilka tygodni na wystawę stałą Wierusza-Kowalskiego. Ekspozycja powinna zostać otwarta w połowie stycznia. Uwagę oglądającego obraz „Myśliwi na polowaniu” przykuwa coś jeszcze. – Jego dominantą, elementem zwracającym uwagę jest woda – tłumaczy Eliza Ptaszyńska. „Myśliwych” Wierusz namalował po 1892 roku. Ta data figuruje na wspomnianym już studium postaci do obrazu.

Zgodnie z tradycją Wieruszowych akcji – najmłodsi nie tylko obcują ze sztuką, ale też korzystają z licznych atrakcji. Tym razem warunkiem otrzymania nagrody było zebranie naklejek – reniferów z zaprzęgu św. Mikołaja. Zadania przygotowane przez organizatorów polegały na ozdabianiu pierników, malowaniu bombek, rysowaniu i udziale w grach zręcznościowych.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...