Reklama

Na bazarku i karp miał głos

Data:

- Reklama -

Bazarek Świąteczny, organizowany przez Slow Food Vigrensis, odbywa się na Suwalszczyźnie już od 4 lat. W tym roku do grona znanych wystawców dołączyli „nowicjusze”. Formuła wydarzenia została wzbogacona także o ideę akcji społecznej „Świąteczny karp” oraz konkurs kulinarny, w którym uczestnicy walczyli o główną nagrodę – kurs u szefa kuchnia Marcina Budynka.

Niedziela w patio PWSZ w Suwałkach była okazją do zgromadzenia prezentów oraz do zakupu ekologicznych produktów. Bezpośredni kontakt konsumentów z wytwórcami – nie tylko z lokalnego convivium – to główna idea wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się kilka lat temu w Wigrach. Inicjatorom ruchu Slow Food z Suwalszczyzny od początku zależało na zbliżaniu ludzi, zwiększaniu świadomości klientów i przekonywaniu o wartości tego, co naturalne i zdrowe.

Na przedświątecznych stoiskach można było znaleźć rękodzieło, a nawet… produkty z recyklingu. Oryginalne torby z banerów oferowali podopieczni świetlicy prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną „Perspektywa” w Suwałkach. Do nabycia niezwykle kolorowych kolczyków, filcowych toreb, broszek i ozdób świątecznych zachęcały dziewczyny z „MamoDroga”. Przy tym stoisku na kupujących czekała jeszcze jedna atrakcja w postaci karpia, któremu można było przyszyć łuskę z życzeniami. Tylko czekać aż się spełni!

Stroiki, pierniki i inne wyroby przygotowali uczestnicy terapii zajęciowej z Filipowa i z Suwalskiego Ośrodka Wspierania Aktywności w Lipniaku, a także uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Bajka” w Suwałkach. Cudnie pachniała wędzonka wiejska z Gawrych Rudy, kiełbasy, wędliny, ciasta i świeży chleb ze stoiska Marianny Sawickiej z Podwysokiego Jeleniewskiego. Aromatem kusiły nalewki korzenno-ziołowe, z pigwy, mirabelki, orzecha włoskiego – w dodatku na tym samym stoisku, na którym można było kupić przetwory z „Ulicy Smacznej”. W Bazarku Świątecznym uczestniczyła tradycyjnie także Teresa Biziewska, słynąca ze swoich sękaczy, a tym razem prezentująca również specjalną nagrodę marszałka (na zdj.).

W bazarkowy klimat doskonale wpisała się też akcja społeczna „Świąteczny karp”, o której pisaliśmy w artykule: Dzieci i ryby mają głos.  Inicjatywa realizowana była we współpracy z Lokalną Grupą Rybacką „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” przez członków Slow Food Vigrensis. Dorośli w szkołach i przedszkolach w Krasnopolu, Sejnach, Suwałkach, Wiżajnach, Raczkach i Starym Folwarku tłumaczyli, jak humanitarnie traktować karpia.

Materialnym efektem tego działania jest płyta z animacjami grupy Fish Market, zawierająca informacje o karpiu i innych rybach z naszych jezior oraz legendę o siei wigierskiej z grafikami Juliusza Batury z Augustowa. Pamiątki ze spotkań z uczniami – rysunki przeniesione na przypinki wraz z koszulkami i płytą można było otrzymać w prezencie od LGR. Trzeba było wykazać się kreatywnością i wiedzą na temat karpia. Jedną z najciekawszych prezentacji okazała się piosenka z autorskim tekstem, ale z muzyką popularnej kolędy:

Do stołu przyjaciele!

Do stołu, bo tam karp

smażony w galarecie,

z grzybami, no i sam.

Smacznego karpia życzę

i innych potraw też,

stół wigilijny wzywa,

opłatkiem podziel się.

Emocjonującym punktem niedzielnego programu było rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego. Jury zdecydowało, że najlepszymi umiejętnościami kulinarnymi wykazał się Bogumił Lutyński, który zaserwował danie z ryb o nazwie „Modern ks. Kluk” (sandacz, purée z pora, berberys, pestki dyni, ser żółty Bachanowski). Drugą nagrodę otrzymała Barbara Paszkowska, która zgłosiła Kashi (stynka, tempura, kasza, ogórek świeży, chrzan, sos sojowy). W gronie zwycięzców znalazła się także Teresa Biziewska, która w konkursie zaprezentowała leszcza w warzywach.

Przy okazji promowania haseł dotyczących humanitarnego traktowania karpia, organizatorzy Bazarku Świątecznego nie mogli pominąć problemów innych zwierząt. Łukasz Balcer na stoisku Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zachęcał do pomocy czworonogom i informował o trwającej do 15 stycznia zbiórce publicznej. Więcej informacji na temat „Akcji dla Zwierzaka” można znaleźć na stronie TOZ – www.suwalki.toz.pl

Fot. Niebywałe Suwałki

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Suwałkach dzieci będą badane pod kątem cukrzycy

Dzieci w wieku od 1 do 9 lat z...

Nie tylko dla seniorów

W tym tygodniu Suwalski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna...

Konkatedra pw. św. Aleksandra w Suwałkach z dotacją

Dobra wiadomość dla parafii rzymskokatolickiej pw. św. Aleksandra w...

SKB Litpol Malow w drodze po dwudziesty tytuł w Lotto Ekstralidze Badmintona

SKB Litpol Malow rozpoczyna nowy sezon pełen optymizmu i...