W pogoni za marzeniami. Młodzież zabiera głos w dyskusji

1
323
W pogoni za marzeniami. Młodzież zabiera głos w dyskusji Niebywałe Suwałki 8

Marzenia to realne cele z odroczonym terminem realizacji. Członkowie DemoSpace Crew doskonale zdają sobie z tego sprawę i zaczynają działać już teraz. O przyszłości w Suwałkach, własnym rozwoju, braku pracy oraz o „zabijaniu marzeń” młodzież dyskutowała w poniedziałek w Plazie.

Debata oxfordzka rządzi się pewnymi zasadami. Celem konfrontacji zwolenników i przeciwników idei jest przede wszystkim wymiana poglądów, stracie argumentów i poszerzenie wiedzy w zakresie danego zagadnienia. W Suwałkach temat rozmów nie należał do najłatwiejszych. Młodzież pracująca w dość licznym gronie pod okiem Jolanty Hinc-Mackiewicz i Mateusza Mackiewicza miała w zanadrzu przekonujące argumenty. Sprawdzian retoryki i umiejętności rozmowy z dorosłymi, często posługującymi się wyłącznie pustymi hasłami i obietnicami lepszego jutra, to doskonała nauka poruszania się w dzisiejszym świecie.

Członkowie DemoSpace Crew, którzy właśnie wyruszyli w pogoni za demokracją, mają do przebycia długą drogę. Konsekwencja w realizacji projektu zaprowadziła młodych ludzi do pierwszej próby aktywizowania lokalnej społeczności. Argumenty poruszane w dyskusji nie były zaskakujące. Młodzi obserwatorzy świetnie widzą, czego brakuje w mieście, na własnej skórze odczuli, że organizacja jakiegokolwiek wydarzenia „poza głównym obiegiem” łączy się z wieloma trudnościami. Oprócz prezentacji trudności, młodzież przygotowała rozwiązania kilku problemów.

Nie bez kozery do rozmowy zostali zaproszeni nie tylko przedstawiciele samorządów (gminy i miasta), ale też członkowie organizacji pozarządowych oraz studenci z koła naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Udział w debacie wzięli m.in. udział: Wojciech Zoń z PWSZ, Krzysztof Dziemian ze Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, Wojciech Pająk z „Pastwiska.org”, Alicja Roszkowska z Fundacji Art – SOS, Maciej Ambrosiewicz z Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, Joanna Pachucka z Uniwersytetu III Wieku, Bożena Kamińska, Marek Gałązka i Anatolia Gagacka z Suwalskiego Ośrodka Kultury, Marlena Borowska, sopranistka, Kierownik Sekcji Śpiewu Solowego i Akordeonu PSM I i II st. w Suwałkach, Wiceprezes Stowarzyszenia Edukacji Muzycznej w Suwałkach, Piotr Bagiński, restaurator i mecenas kultury, Alicja Andrulewicz z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji w Urzędzie Miasta czy Andrzej Chuchnowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Kilkugodzinna dyskusja skupiona była na tematyce przedsiębiorczości, zatrudnienia, nepotyzmu w mieście, możliwości i niemożności realizacji pomysłów młodych ludzi, lepszej promocji Suwałk, organizacji wydarzeń na miarę potrzeb młodszego pokolenia, współdziałania różnych środowisk z samorządem lokalnym. Debatę przeprowadzoną w centrum Suwałki Plaza w ramach projektu „Młodzi w pogoni za demokracją” można uznać za dobry początek odważnego i otwartego dialogu społecznego. Regularna wymiana poglądów, propozycji, obserwacji i krytycznych uwag to słuszny krok w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przecież o to chodzi w demokracji. Czekamy na kolejne inicjatywy i następne „burze mózgów” – oby tylko dorosłym nie zabrakło śmiałości, by w nich uczestniczyć.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

Leave a Reply