Reklama

Ludzie inspiracją dla turystyki

Data:

- Reklama -

Pierwsze warsztaty prezentacji i inspiracji, odbywające się w ośrodku „Maniówka” w Nowej Wsi, już za nami. To dopiero początek spotkań kreatywnych, które służyć mają wypracowaniu sposobu na promocję turystyki w innym niż dotychczas wydaniu.

Jeśli celem projektu ma być nie tylko pokazanie miejsca, ale też przekazanie pewnej historii, potrzebni są ludzi z ikrą. Tych organizatorzy spotkań już znaleźli. Kilkugodzinne spotkanie w „Maniówce” było tego dowodem. Dobra zabawa, wspólny śpiew i taniec, gotowanie, rozmowy, rzeźby w drewnie, prezentacja fotografii to tylko niektóre elementy z bogatego programu warsztatów, w których wzięli udział mieszkańcy Olecka, Augustowa, Gołdapi, Ełku, Suwałk, Nowej Wsi i Sejn.

Na początek – dobry pomysł

Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna od listopada realizuje projekt Rozwój potencjału Turystycznej Sieci Współpracy „Klaster Suwalszczyzna – Mazury w partnerstwie z sektorami kreatywnymi”. Ideą wszystkich zaplanowanych działań jest włączenie do turystyki ducha regionu. Cykl 12 spotkań właśnie temu ma służyć.

Elżbieta Niedziejko, prezes SIRT, inaugurując projektowe działania podkreśliła, że realizacja zamierzonego celu opierać się będzie na spotkaniach ludzi twórczych. Ludzie są niezbędni, by promocję Suwalszczyzny ożywić. Aby zainteresować turystę trzeba obecnie, prócz prezentacji miejsca, opowiedzieć historię – i to w arcyciekawy sposób, za pomocą kultury, gwary, pieśni, kuchni. – Łącząc siły, możemy opowiedzieć o regionie. W tym celu organizujemy burzę mózgów, wymianę pomysłów – dodała prezes SIRT.

Plan wprowadzić w życie…

Pierwsze warsztaty odbyły się w sobotę – 19 stycznia. Prezentacja i inspiracja, które znajdują się w tytule spotkań, rozpoczęły się od wspólnych wypieków Oli Madej i Czesi Świackiej, wykonywania białoruskich laleczek, a także rzeźbienia pod okiem Janka Zaborowskiego i Andrzeja Liczborowicza. Ten ostatni najchętniej tworzy ptaki i świątki, choć inna tematyka też nie jest mu obca. Spod dłuta mieszkańca Augustowa wyszły płaskorzeźby, jak choćby te z podobizną św. Jerzego. Rzeźbiarz planował zająć się „Bitwą pod Grunwaldem”, ale póki co, skupia się na mniejszych formach. „Inspiracje w drewnie zaczarowane”, czyli wystawa prac nieżyjącego już Czesława Tarasiewicza, towarzyszyła „części rzeźbiarskiej” spotkania.

Do „Maniówki” zjechało się sporo gości, niektórzy obecni byli duchem. Fotograł Tadeusz Kolter osobiście do Nowej Wsi co prawda nie dotarł, jednak przygotował prezentację zdjęć z różnych zakątków krainy Czarnej Hańczy. W dobrej formie i z iskrą w oku pojawiła się za to Małgorzata Makowska, harmonistka i wokalistka, która wraz z zespołem „Poszukiwacze Zaginionego Rulonu” podbija serca publiczności nowymi aranżacjami oberków, polek i mazurków z Radomszczyzny.

Dzięki dźwiękom harmonii pedałowej goście „Maniówki” przeszli do kolejnej części warsztatów krokiem tanecznym i z przytupem. Pozytywne emocje zapewniły wszystkim „Nowoślanki”. Zaproszenie do wspólnego śpiewania rozpoczęły od wykonania piosenki „Od dziecka prawie”. Potem w „Maniówce” zabrzmiały m.in.: „Tam pod lasem” i „Jarzębina czerwona”.

Między śpiewem znalazł się także czas na opowieści o gwarze. Jan Bacewicz, znawca regionu i przewodnik bawił opowiastkami, ale i podkreślał stanowczo, dlaczego gwara nie jest językiem w żadnym stopniu gorszym. – To „najpierwszy” język kraju. Czy wstydzimy się pierwszego języka polskiego? – pytał na początku wystąpienia.

Do stoiska z wydawnictwami regionalnymi (również autorstwa Jana Bacewicza) oraz dwutygodnikiem „Jaćwing” zapraszał Mirosław Basiewicz. W pojawiającej się cyklicznie gazecie publikowane są teksty dotyczące historii, kultury, problemów współczesności. Dwutygodnik można nabyć m. in. w Domu Książki w Suwałkach, w „Kruku”, ale też w księgarni i kiosku z prasą przy ul. Chłodnej.

Informacji o kolejnych spotkaniach należy szukać w naszym KALENDARZU.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...

Inwestycje w zdrowie: Blisko 5 mln zł na poprawę warunków medycznych

Te fundusze mają być wykorzystane na modernizację pomieszczeń, zakup...