Utalentowana pianistka Nina Kuźma-Sapiejewska wystąpi w Suwałkach

0
331
Utalentowana pianistka Nina Kuźma-Sapiejewska wystąpi w Suwałkach Niebywałe Suwałki

I w dodatku podczas dwóch koncertów. Nie co dzień w mieście nad Czarną Hańczą można usłyszeć artystkę, która zamiłowanie do Chopina dzieliła z publicznością Carnegie Hall i której tajniki warsztatu zdradzał uczeń ucznia Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa.

Na dwa wyjątkowe koncerty zaprasza suwalczan Alicja Roszkowska z Fundacji Art S.O.S. Nina Kuźma-Sapiejewska wystąpi 18 i 19 stycznia w „Sali Królewskiej” w Suwałkach, w trakcie koncertu będzie można usłyszeć również Gabrielę Bielecką, uczennicę Państwowej Szkoły Muzycznej, laureatkę wielu konkursów.

W programie oczywiście kompozycje Fryderyka Chopina, którego twórczość Nina Kuźma-Sapiejewska bardzo ceni, ale też utwory Debussy’ego, Lecuony, Skriabina. Artystka pochodząca z muzycznej rodziny urodziła się w Warszawie. Po Liceum Muzycznym w Bydgoszczy trafiła do Akademii Muzycznej w Gdańsku, do klasy prof. Lucjana Galona, ekscentrycznego pianisty i pedagoga, ucznia szkockiego wirtuoza Fryderyka Lamonda, który z kolei pobierał nauki u Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa.

Zgłębianie tajemnic muzyki pianistka prowadziła następnie już jako stypendystka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie prof. Jakuba Lateinera oraz na kursach mistrzowskich z prof. Maria Curcio w Londynie, prof. Leonem Fleisherem w Baltimore, prof. Eugenem Lisztem w Nowym Jorku, prof. Jeannine Dowis podczas Aspen Music Festival w Colorado, z prof. Claude Frankiem w Berkshire Music Center w Tanglewood, Massachussets oraz z prof. Sachą Gorotnitzkim, uczniem Rachmaninowa – co zresztą Nina Kuźma-Sapiejewska podkreśla w wywiadach.

Artystkę można usłyszeć na scenach polskich filharmonii, jednak przede wszystkim Kuźma-Sapiejewska znana jest z występów w Waszyngtonie, w Bostonie i w Cambridge, Filadelfii, Detroit, Rzymie oraz z koncertów w ramach licznych festiwali. Jej obecność nie jest niczym zaskakującym również na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Nina Kuźma-Sapiejewska daje wykłady, zasiada w jury konkursów pianistycznych, ma na swoim koncie wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, a także płytę z muzyką Chopina. O koncercie pianistki określanej przez „The New York Times” „znakomitą interpretatorką Chopina”, a przez szwajcarską gazetę „Solothurner Zeitung” artystką wyróżniającą się nie tylko tym, że „dźwięk jej przypomina medytacyjny ton Rubinsteina, ale również grą charakteryzującą się ognistym temperamentem i wirtuozerią” można przeczytać w kalendarzu na stronie „Niebywałych Suwałk”.

Koncert w „Sali Królewskiej” wspierają medialnie: TVS, Tygodnik Suwalski, Niebywałe Suwałki, Gazeta Współczesna. Sponsorzy: Satchwell Egert, Kwiaciarnia Beaty Kochańskiej, Jan Życzkowski, Foto Roszkowski, Adams Musical Instruments, Piano Center Polska sp. z o. o.

The New York Times – Call Her Style Concert-Cozy

Posłuchaj, jak gra Nina Kuźma-Sapiejewska i co mówi o muzyce oraz… o swoim mieszkaniu w Nowym Jorku.

Fot. Materiały promocyjne artystki.

Leave a Reply