Czesław Śpiewa na Odeskiej!

2
43
Czesław Śpiewa na Odeskiej! Niebywałe Suwałki

Spiewa_CzeslawPolsko – duński zespół Czesław Śpiewa to przede wszystkim charyzmatyczny wokalista Czesław Mozil, znany polskiej publiczności jako smutny chłopiec z akordeonem i juror talent show „X- Factor”. 27 lutego artysta wystąpi w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Zespół ma na swoim koncie prawie 13 milionów wyświetleń pierwszego, wielkiego hitu „Maszynka do Świerkania”, który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”. Ich album „Debiut”, sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy, a album „POP” osiągnął status podwójnej platyny. Ostatni, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych album „Czesław Śpiewa Miłosza” zbliża się do statusu Złotej Płyty.

Czesław Śpiewa zdobył również uznanie polskich krytyków muzycznych, otrzymując 15 nominacji do „Fryderyków” nagród polskiej branży muzycznej, mając na koncie 3 zdobyte statuetki „Fryderyka”. Do tej pory zespół zagrał ponad 700 koncertów w Polsce i za granicą m.in. na Roskilde Festival czy OFF Festival. Występy Czesław Śpiewa to unikalne spektakle muzyczne, wielobarwne widowiska z wirtuozerskimi popisami oraz freestyle’ową konferansjerką rodem z kabaretu artystycznego. Muzycy zabierają swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy.

Blisko 30 lat po uhonorowaniu Czesława Miłosza literacką Nagrodą Nobla, poetycki świat polskiego pisarza na nowo spotkał się z duchem Skandynawii. Zespół Czesław Śpiewa, czyli duńscy muzycy z polskim frontmanem na czele, z dziesięciu wierszy noblisty stworzyli unikalny album. Płyta „Czesław Śpiewa Miłosza” to oryginalny melanż poezji najwyższych lotów z awangardowym brzmieniem. Utwory takie jak „Postój Zimowy” czy „Do Laury” w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar. Jak twierdzi lider zespołu „ za dziesięć lat polonistki chcąc pokazać swoim uczniom poezję polskiego noblisty będą załączać do jego wierszy linki z naszą muzyką”.

Więcej o wydarzeniu w naszym KALENDARZU.

Fot. Katarzyna Pałetko

2 KOMENTARZE

  1. A kiedy zobaczymy i posłuchamy Czesława w Suwałkach? Może warto pomyśleć o takiej dawce kultury w nowym SOK-u ?

Dodaj komentarz