Kinowy rozkład jazdy na 2013 rok w cyklu „Przedpremierowo”

0
47
Kinowy rozkład jazdy na 2013 rok w cyklu „Przedpremierowo” Niebywałe Suwałki 1

GGatsbyDziennikarz Artur Cichmiński przedstawia subiektywną listę premier godnych uwagi i spędzenia czasu w kinie.

Na dobry początek – „Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego. Film, który miał premierę 1 lutego, jest szeroko komentowany. Zanim pojawił się na dużym ekranie, już wzbudzał kontrowersje. O „Drogówce” można przeczytać więcej w artykule opublikowanym na stronie „Niebywałych Suwałk” tuż przed premierą – TUTAJ.

Fani (czy też raczej fanki) Ryana Goslinga z pewnością zwrócą uwagę na film pt.: „Gangster Squad. Pogromcy mafii”. W historii kryminalno-sensacyjnej o specjalnej grupie dochodzeniowej do walki z mafią zobaczymy Ryana Goslinga w wersji retro.

W lutym do kin wejdzie też „Szklana pułapka 5”. – Czekamy z niecierpliwością, bo lubimy ten cykl – podkreśla Cichmiński. Tym razem demolka będzie miała miejsce w Moskwie.

„Hansel i Gretel” w konwencji filmu akcji? Dlaczego nie? To już w lutym. Jaś i Małgosia z polskim akcentem, czyli z Joanną Kulig w roli rudowłosej czarownicy. – Nie do poznania, bo już nie w tak pięknym wydaniu – podkreśla dziennikarz.

Wiosną na ekranach kin zostanie wyświetlony „Wałęsa”. Film nie mniej kontrowersyjny niż zapowiadana na luty „Tajemnica Westerplatte”. W tym samym miesiącu również „Syberiada” Janusza Zaorskiego – emocjonujące kino, oparte na historii tułaczki wysiedlonych Polaków.

„Niewiarygodny Burt Wonderstone” z Olivią Wilde („Tron”, Dr House”) to już propozycja na marzec. Komedia ze znakomitą obsadą opowie o magikach estradowych – rzecz o sztuczkach i oszustwach, mistrzach iluzji.

W marcu w kinach również „Oz Wielki i Potężny”. Kolejna próba zmierzenia się ze znaną historią, ale uwaga – tym razem bez Dorotki. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Na ekranie: Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams.

W kwietniu w kinach pojawi się „Niepamięć” z Tomem Cruisem. To opowieść o bohaterze uwikłanym w zaskakującą historię, żyjącym na Ziemi (a właściwie w chmurach) po galaktycznej wojnie. Trochę komiks, sensacja i sporo akcji.

Majowe seanse w kinie zdominuje zapewne „Iron Man 3”. W roli tytułowej – Robert Downey Jr., nadający postaci Starka trochę szelmowskie rysy.

Planowana na czerwiec polska premiera obrazu „W ciemności Star Trek” będzie zapewne gratką dla wielbicieli s-f. Film w reżyserii J.J. Abramsa (również „Mission Impossible III”) jest odświeżoną i unowocześnioną wersją hitu. – W Hollywood moda na inspiracje nie mija, a tego rodzaju filmy dobrze się sprzedają – komentuje Artur Cichmiński. Nowy „Star Trek” zapowiada się jako spektakularny film, zrobiony z wielkim rozmachem, produkcja – można rzecz – uniwersalna.

W czerwcu zobaczymy też produkcję, która może okazać się prawdziwym hitem. „Wielki Gatsby”, w reżyserii twórcy musicalu „Moulin Rouge” i filmu „Australia” – Baza Luhrmanna. Remake filmu z 1974 r., wówczas z Robertem Redfordem w roli głównej, będzie dostępny w wersji 3D. Na ekranie tym razem – Leonardo DiCaprio, a także: pasja, żądza, wystawny spektakl, może moralitet.

„Człowiek ze stali” (producent: Christopher Nolan) również w czerwcu. Kolejna adaptacja przygód „Supermana” zapowiada się „poważniej”. W mrocznej opowieści zagrają m.in.: Kevin Costner (w roli ojca), Henry Cavill (Clark Kent).

Kolejna megaprodukcja – „Pacific Rim” wejdzie do kin w lipcu 2013 roku. Guillermo del Toro zaprasza na wielki show – starcie potężnych potworów z kosmosu i olbrzymich robotów.

Brad Pitt na ekranie już w lipcu. „World War Z”to film oparty na wątku epidemii, która zamienia ludzi w zombie. Tym razem „żywe trupy” są bardzo szybkie, atakują chmarami. Nietypowa historia jak na tego aktora.

Johnny Depp w wersji wakacyjnej, czyli „Jeździec znikąd” z premierą w lipcu. Może to być ciekawe doświadczenie – za kamerą znów stanął Gore Verbinski, twórca „Piratów z Karaibów”.

Polskie kinowe premiery planowane na 2013 rok to także „Ambassada” Juliusza Machulskiego. Być może„Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego (premiera światowa w 2012 roku). W przypadku tego drugiego filmu data pokazów wciąż nie jest znana. Interesującą propozycją nie tyle z powodów reżyserii, ile skandalu wokół produkcji, może być „Last Minute”. Patryk Vega powraca, na ekranie opowieść o turystach, którzy zostają „na lodzie” podczas pobytu w Egipcie. Wojciechowi Mecwaldowskiemu towarzyszy Anna Szarek, partnerka byłego już prezesa GPW – Ludwika Sobolewskiego. I na koniec propozycja raczej dla wąskiego grona widzów. – Krzysztof Krauze kończy „Papuszę”. Na ten film naprawdę warto zwrócić uwagę – dodaje Artur Cichmiński. Przy produkcji w roli konsultanta pracował Jacek Milewski, autor książki o Romach pt. „Dym się rozwiewa”.

Fot. Materiały promocyjne.

CichminskiArtur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Obecnie, poza autorskimi publikacjami w Stopklatce.pl, Portalu Filmowym i Onecie, współprowadzi Magazyn Bardzo Filmowy w Programie I Polskiego Radia.

Dodaj komentarz