Muzyka serca w wielu wydaniach. Jak zabrzmi w Walentynki?

1
319
Muzyka serca w wielu wydaniach. Jak zabrzmi w Walentynki? Niebywałe Suwałki

BrzozowskiGdy Geoffrey Chaucer pisał w XIV wieku w „Sejmie ptasim” o dniu św. Walentego, w którym to ptaki łączą się w pary, nie mógł nawet przypuszczać, do jakich rozmiarów rozrośnie się „przemysł święta zakochanych”. Czym w tym roku zaskoczą nas organizatorzy koncertów, pokazów, eventów z sercem w tle?

W czwartek – 14 lutego 2013 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ulicy Noniewicza 42 o godzinie 12.00 odbędzie się prapremiera najnowszego dzieła grupy filmowej The-One Production “Walentynki II”. Reżyser Adrian Mente od ponad 7 lat zajmuje się tworzeniem i produkcją filmów krótko i średniometrażowych. Jego film „Oka mgnienie”zdobył wyróżnienie na Festiwalu Filmowym „Filmowe Podlasie Atakuje!” w 2012 roku.

Suwałki Plaza zaprasza w Walentynki (od. godz. 17.00) na dwa koncerty. Usłyszymy repertuar zespołu z Suwałk „Ona i my” oraz piosenki Rafała Brzozowskiego, który rok po udziale w programie „The Voice of Poland” nagrał debiutancki album „Tak blisko”. W programie popołudnia wiele atrakcji: kącik ze słodkościami, foto dla zakochanych, konkursy z nagrodami (do wygrania m.in. romantyczna kolacja dla dwojga w restauracji NOVA mieszczącej się w hotelu Velvet w Suwałkach).

Tego samego dnia na koncert muzyki klasycznej zaprasza do Sali Królewskiej Alicja Roszkowska. O godz.19.00 przy ul. Chłodnej 12 zagrają: Anna Marii Staśkiewicz (skrzypce) oraz Krzysztof Meisinger (gitara klasyczna). Duet powstał w 2011 roku. W jego skład wchodzi dwoje wybitnych polskich muzyków. Duet koncertuje również z orkiestrami (m.in. dokonał światowego prawykonania Concerto Grosso No.2 Dimitria Varelasa z orkiestrą Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jose Maria Florencio). Przed artystami z krótkim programem fortepianowym wystąpi Magdalena Nizioł, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach.

Piątkowe propozycje będą nie mniej ciekawe. O godz. 17.00 w Muzeum Wigier będzie można posłuchać pieśni, jakie towarzyszyły powstańcom styczniowym. Wystąpią zespoły ludowe: Ruczaj, Uwrocie i Wigranie. O tej samej porze w Sali Różanej restauracji “Na Starówce” rozpocznie się jubileuszowy koncert z okazji 20-lecia Suwalskiego Studia Piosenki “Beciaki”, połączony z benefisem Marka Zborowskiego-Weychmana. W programie: “Beciaki” w składzie obecnym, ale także wraz z absolwent(k)ami, oraz przyjaciele: Bogdan Topolski z Piotrem Karpienią, Tomasz Kierejsza z zespołem “Age”, grupa ”Nocny Patrol”, “Shamrock”, Wojciech Straszyński z zespołem “Mazurskie trio”, Ingacy Ołów z chórem “Cantilena”, Agata Patoła z zespołem “Gaz Blues Grupa”, ”Zmiana Wachty”, Krzysztof Filipkowski, ”The White Sound”. Koncert poprowadzą: Olga Kalicka i Kasper Zborowski-Weychman.

O godz. 19.00 w PWSZ w Suwałkach zagra Alina Mleczko, saksofonistka, która w ubiegłym roku koncertowała w ramach Letniej Filharmonii „Aukso”. O artystce można przeczytać więcej w artykule: Awangarda na saksofon.

Godzinę wcześniej (18.00) w Galerii w budynku historycznym centrum Suwałki Plaza odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej historii polskich Sybiraków. O tej samem porze w Muzeum Okręgowym zostanie otwarta kolejna wystawa – „Witold Jurkiewicz: Ludzie/miejsca/znaki”.

Propozycję ekspozycji fotograficznej ma także sejneńskie „Pogranicze”. 15 lutego 2013 o godzinie 18.00 w Galerii Biała Synagoga odbędzie się wernisaż wystawy „Kadisz dla litewskich drewnianych synagog”. To jeden z projektów Fundacji Jakova Bunki, które mają za zadanie zwrócić uwagę na ginące dziedzictwo litewskich Żydów i na konieczność zachowania go jako części historii państwa litewskiego. Celem wystawy jest nie tylko pokazanie tragicznego stanu unikalnych drewnianych synagog na Litwie, ale także zgromadzenie środków finansowych potrzebnych do ich ocalenia.

Fani mocnego brzmienia też nie poczują się zawiedzeni. 15 lutego do Suwałk przyjadą zespoły: „Apteka”, „Kryzys” i „Nancy Regan”. O kolejnej inicjatywie Suwalskiego Ucha Muzycznego można przeczytać w artykule: Dołącz do Ścieżki Zdrowia. Wywiad z Jędrzejem Kodymowskim z „Apteki” – Marzę o tym samym, co większość ludzi.

Więcej informacji w naszym KALENDARZU.

Na zdj. Rafał Brzozowski – https://www.facebook.com/RAFALBRZOZOWSKIOFFICIAL

1 KOMENTARZ

Leave a Reply