To największa budowa na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej

1
110
12 mln euro na turystykę Niebywałe Suwałki
Fot. www.freedigitalphotos.net

waluta euroPo zakończeniu inwestycji Połowce będą nowoczesnym przejściem międzynarodowym, zajmującym powierzchnię około 18 ha. Całkowity planowany koszt przebudowy wynosi aż 178 mln zł.

Drogowe przejście graniczne Połowce – Pieszczatka funkcjonuje od grudnia 1993 roku, ale odprawy odbywały się wyłącznie po stronie białoruskiej. Po wejściu Polski do Schengen, od  2007 po stronie polskiej zaczęła funkcjonować tymczasowa infrastruktura, umożliwiająca prowadzenie przez polskie służby graniczne odpraw. Placówka posiada obecnie status przejścia osobowego bilateralnego – wyłącznie dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Białoruś ( i tylko dla samochodów osobowych, bez autokarów).

Służby graniczne będą tam odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach, około 200 samochodów ciężarowych do 7,5 t oraz około  2000 samochodów osobowych i 50 autobusów.

Projekt przewiduje budowę: budynku głównego, budynków  kontroli szczegółowej oraz budynków kontroli paszportowo-celnej, budynku wartowników, budynku przewodników psów służbowych, kojców dla psów z wybiegami, sanitariatów, budynku usługowego, ramp rewizyjnych, stanowiska do kontroli urządzeń rentgenowskich, wagi, pomieszczeń garażowych, wiat, wieży antenowej, bramek radiometrycznych, zapór i szlabanów drogowych.

Sporo już wydano i sporo udało się zrobić. Z budżetu wojewody wydano w ciągu ostatnich czterech lat ponad 30 mln zł., a z Funduszu Granic Zewnętrznych 2,5 mln zł.

Za niespełna pół roku ( w lipcu 2013) kończy się kolejny etap przebudowy z Programu Współpracy Transgranicznej  Polska – Białoruś – Ukraina. Z tego programu udało się zdobyć blisko 38 mln zł. A to nie koniec inwestycji. Ogromną kwotę 61 mln zł wojewoda podlaski  zdobył z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Szwajcarzy zatwierdzili już dokumentację budowy i rozpoczęła się procedura przetargowa. Rozstrzygniecie przetargu  – w maju. Zakończenie całej  inwestycji – w 2015 roku.

Źródło: Joanna Gaweł

Fot. www.freedigitalphotos.net

1 KOMENTARZ

Leave a Reply