Reklama

Wykształcą speców od energii odnawialnej

Data:

- Reklama -

wiatrakiJuż od września 2013 r. nowy kierunek kształcenia zostanie uruchomiony w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach. Dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej młodzież będzie mogła uzyskać tytuł technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Ogólna wartość projektu to ponad 2,5 mln złotych, w tym kwota ponad 250 tys. zł zostanie wydatkowana z przeznaczeniem na pomoce dydaktyczne – utworzenie Szkolnego Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach.

W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 200 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach z Technikum nr 3 (kierunki: technik elektryk, elektronik, mechatronik, budownictwa, urządzeń, sanitarnych, cyfrowych procesów graficznych, teleinformatyk, mechanik) i Zasadniczej Szkoły Zawodowej (kierunki: monter instalacji i urządzeń sanitarnych, elektryk, elektromechanik, ślusarz).

Uczniowie będą uczestniczyć w pozalekcyjnych zajęciach wyrównujących wiedzę, jak również w zajęciach umożliwiających zdobycie umiejętności praktycznych (m.in. komputerowe wspomaganie projektowania, język obcy zawodowy, zajęcia w Szkolnym Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii, które powstanie w ZST na potrzeby realizacji projektu – zajęcia w działach: energetyka wiatrowa i fotowoltaika, kolektory solarne). Prowadzone będą również zajęcia z doradztwa zawodowego.

Uczniowie skorzystają też z kursów e-learningowych, które będą dostępne na powstałej na potrzeby projektu platformie e-learningowej, jak również z forum społecznościowego dotyczącego odnawialnych źródeł energii (również w językach angielskim i niemieckim).

W ramach realizacji projektu zaplanowane zostały wizyty studyjne w przedsiębiorstwach i uczelniach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii (w tym m.in. w laboratorium Wiatropol, Politechnice Gdańskiej, Instytucie Maszyn Przepływowych w Gdańsku), a także tygodniowe praktyki w Niemczech oraz w Szwecji.

Projekt pn. „Energia odnawialna szansą Suwalszczyzny” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego będzie realizowany w okresie od 01.04.2013 r. do 30.06.2015 r. Partnerami działania są: Wschodnia Agencja Rozwoju Sp. z o. o. w Lublinie – Lider projektu (projektodawca), Niemiecko-Polska Fundacja „Nowa Energia” w Lublinie – Partner projektu, Kompetenz-Zentrum Energie Karlsruhe w Bannwaldalle (Niemcy) – Partner projektu.

Rys. www.freedigitalphotos.net

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...