Reklama

Młodzież o „Małej Ojczyźnie”

Data:

- Reklama -

Konkurs_literacki_6Jak na Suwałki patrzy pokolenie młodzieży ponadgimnazjalnej? Co młodzi chcieliby zmienić, co ich zachwyca, co im przeszkadza? Niektórzy marzą o ogrodzie zoologicznym lub botanicznym, obwodnicy, nowych inwestycjach, innych wzrusza przeszłość tej ziemi, jeszcze inni marzą, by Suwałki stały się dużym ośrodkiem akademickim.

I Konkurs Literacki dla uczniów suwalskich szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem „Jestem stąd. Tu zostanę” został zorganizowany przez poseł Bożenę Kamińską. Do współpracy przy ocenie prac młodych ludzi posłanka zaprosiła polonistki Marię Czygier i Barbarę Żylińską oraz Beatę Ordonowską z PO. To one podjęły się trudnego zadania oceny prac konkursowych poruszających tematy: „W przyszłości zamieszkam na Suwalszczyźnie, gdyż…”, „W Suwałkach warto zmienić…” oraz interpretacji wybranego wiersza suwalskiego poety.

Dwadzieścia siedem zgłoszeń z sześciu placówek to odzew na „apel” Bożeny Kamińskiej – próbę zdefiniowania współczesnych problemów, obserwacji, rozwiązań, propozycji dotyczących „Małej Ojczyzny”. Lokalny charakter konkursu okazał się świetną podpowiedzią dla samorządowców – inna perspektywa wyróżnionych prac – była zaskakująca.

Okazało się, że mimo wielu działań promocyjnych i szybkiego rozwoju kierunków Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach nadal nie jest postrzegana przez młodych ludzi jako miejsce wymarzonych studiów. – PWSZ nie ma renomy, miasto nie walczy o ludzi z zagranicy – to opinie pojawiające się w pracy Kamila Stulgisa z ZS nr 6. Szymon Birt z ZST pisał z kolei o swoich pasjach sportowych i braku możliwości odbywania treningów w odpowiednich warunkach. Chłopak chciałby, aby w Suwałkach została rozbudowana infrastruktura sportowa. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Anna Sawicka z ZDZ.

Oprócz osób wymienionych wyżej, w gronie laureatów konkursu znaleźli się także: Paulina Gryguć z I LO, Urszula Jasionowska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz Agnieszka Cichanowicz z ZS nr 4. Wszystkie uczennice zdobyły nagrody dzięki pracom na temat: „W przyszłości zamieszkam na Suwalszczyźnie, gdyż…”. Interpretacji wierszy podjęło się tylko kilka osób, a wśród nich nagrody otrzymali: Paweł Garackiewicz z ZST i Natalia Duś z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Uczennica ZS CKR na podstawie wiersza Wilhelma Stefanowskiego badała przeszłość mieszkańców Suwałk, odnosząc się do historii cmentarzy: tatarskiego, żydowskiego, prawosławnego, ewangelickiego i rzymsko-katolickiego. Paweł Garackiewicz zainspirował się twórczością poetycką Marka Sobczaka, od którego dostał nawet list z myślą przewodnią, doskonale wpisującą się w ideę konkursu: „z Suwałk można wyjechać, przed Suwałkami się nie ucieknie”.

Uroczyste wręczenie nagród urozmaicił występ artystyczny Moniki Bogdanowicz z Jeleniewa, która uczęszcza na zajęcia w Suwalskim Ośrodku Kultury prowadzone przez Wiesława Jarmoca.

Uczestnicy konkursu – w ramach podziękowania za udział – pojadą w kwietniu do Warszawy, by zwiedzić Sejm i Pałac Prezydencki.

Zgodnie z regulaminem, prace będą dostępne na stronie internetowej poseł Bożeny Kamińskiej – www.bozenakaminska.com

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marian Murawski – ilustracje. Wystawa w Muzeum Okręgowym

Marian Murawski, pochodzący z Suwalszczyzny artysta (zm. w 2022...

Terytorialsi, leśnicy i strażacy szkolili się wspólnie na Suwalszczyźnie

Gdy służby łączą siły, powstają wartościowe projekty. Na podstawie...

Trwa montaż tężni solankowej na suwalskich bulwarach

Ta inwestycja, wybrana w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski...