Reklama

Nad nami jest pejzaż – fotografie Jarosława Józefa Jasińskiego w Centrum Sztuki Współczesnej

Data:

- Reklama -

Jasinski_Pejzaz_1W poszukiwaniu symboliki i metafizycznych odniesień warto wybrać się do CSW w Suwałkach. Od środy – 27 marca prezentowane są tam 24 prace tworzące 24. wystawę w galerii. To właśnie fotografie pochodzącego z Gołdapi artysty – pejzaże magiczne, portrety manifestujące pragnienie nieśmiertelności.

O dualistycznej formie sztuki uprawianej przez Jarosława Jasińskiego pisze Krzysztof Jurecki: Z jednej strony artysta wciąż tworzy w koncepcji „fotografii ojczystej” o pogodnym i romantycznym obliczu poszukując własnych, unikalnych stanów ducha analogicznych, jak np. Wiktor Wołkow czy Piotr Bułanow, aby wymienić kilku fotografów, którzy odkrywają piękno wschodniej Polski, zwłaszcza zimową porą. Jedno zdjęcie Jasińskiego jest szczególne – na horyzoncie widoczne jest samotne drzewo, zakomponowane symetrycznie, przytłoczone anielską potęgą chmur. Dlaczego anielską? – spyta ktoś. Ponieważ takie miałem odczucie, ale dla innych może być ono zbyt romantyczne. Z drugiej strony artysta jest interesującym twórcą cyfrowych fotomontaży wykorzystujących skanowane negatywy. Mam na myśli przede wszystkim prace czarno-białe, w których łączy zdjęcia szkolne czy ślubne z fakturą muru bądź ławki, przeniesionej w innej realizacji do lasu. Warto zapamiętać bardzo wyrafinowaną kolorową pracę z czterema dziewczynkami trzymającymi pióra – symbole nieśmiertelności i wiary.

Punktem wyjściowym jest dla Jasińskiego negatyw i aparat analogowy. Poza pejzażami otwierającymi nowe przestrzenie świadomości i interpretacji, konfrontacji z naturą, która żyje swoim rytmem, niewrażliwa na losy ludzkie, fotograf chętnie skłania się ku portretom „budowanym” na bazie starych zdjęć – archiwaliów znalezionych na strychu gołdapskiego domu kultury i zdjęć z albumu rodzinnego. – Znalazłem sposób na danie tym ludziom drugiego życia – tłumaczy Jarosław Jasiński. Pragnienie nieśmiertelności, o którym wspomina w analizie twórczości Jasińskiego Krzysztof Jurecki, widać na starej fotografii ślubnej teściów artysty. Jeszcze inną formą wyrazu jest „Autoportret-defragmentacja” – fotografia prezentowana między innymi podczas międzynarodowego konkursu „Cyberfoto”.

Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Kościuszki 45, czynne jest od wtorku do niedzieli w godz.  9.00 – 17.00.

Jarosław Józef Jasiński urodził się w 1958 roku w Gołdapi. Od roku 1975 współtworzył interdyscyplinarną grupę „Dom Marka”. W 1982 rozpoczął pracę w Wojewódzkim Domu Kultury w Suwałkach jako animator fotografii – specjalista ds. reklamy i do końca lat 90-tych uczestniczył w życiu suwalskiego środowiska plastycznego i fotograficznego. Był związany z „PAcamerą”, ZPAP, BWA – Suwałki. Od roku 2000 w Domu Kultury w Gołdapi pracuje jako animator fotografii, grafik i scenograf. Fotografie Jasińskiego prezentowane były m.in. w Suwałkach, Gołdapi, Białymstoku, Łodzi, Łomży, Warszawie, Częstochowie, Olsztynie.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kwiatowa Gala już w ten weekend (wygraj vouchery)

Suwałki Arena czeka w weekend na wszystkich miłośników roślin...

Co oznacza szarpanie silnika i jak temu zaradzić?

Za nierówną pracę silnika samochodu mogą być odpowiedzialne usterki...

Polacy już prawie gotowi na grilla w majówkę. W tym roku przeznaczają na biesiadę średnio od 50 do 150 zł

66% Polaków planujących spotkania przy grillu w okresie majówki...