Reklama

Polska „Erin Brockovich” według Marii Sadowskiej

Data:

- Reklama -
Na zdj. Maria Sadowska - materiały promocyjne
Na zdj. Maria Sadowska – materiały promocyjne

Maria Sadowska nie daje się szufladkować. Jej aktywność w wielu dziedzinach potwierdza, że energię do tworzenia można z sukcesem kierować w różne strony. Najnowszy projekt Sadowskiej – film pt. „Dzień kobiet” lada dzień wejdzie do kin.

Pełnometrażowy debiut Marii Sadowskiej można było obejrzeć podczas kilku festiwali filmowych w Polsce i za granicą. 8 marca produkcja zostanie udostępniona szerszej widowni. Wielokrotnie nagradzany obraz (m.in. podczas Festivalu Cottbus w Niemczech, 31. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” czy 5. Festiwalu Kinopolska w Paryżu) opowiada historię Haliny (w tej roli Katarzyna Kwiatkowska), skromnej kasjerki w sieci handlowej „Motylek”. Jej życie zmienia się diametralnie po awansie. Marzenia o zapewnieniu lepszego życia dla siebie i swojej 13-letniej, uzdolnionej informatycznie córeczki Misi, stają się coraz bardziej realne, jednak koszt, jaki przyjdzie zapłacić bohaterce za ich spełnienie, okaże się ogromny. Halina zatrzymuje się w porę, by stoczyć bitwę z gigantem.

Historia Haliny Radwan nie jest pierwszym filmem Marii Sadowskiej. Trzydziestominutowy „Non-stop kolor” artystka traktuje jak eksperyment z elementami autobiografii. „Dzień Kobiet” absolwentce Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi pozwolił w pełni rozwinąć skrzydła. – Praca nad „Dniem Kobiet” była cudowna. Miałam wspaniałą ekipę – wspomina Maria Sadowska.

Fot. Jacek Drygała - kadr z film "Dzień Kobiet"
Fot. Jacek Drygała – kadr z film „Dzień Kobiet”

Wielkim atutem tego filmu jest uniwersalizm. Opowieść o walce, moralności i sile człowieczeństwa po raz kolejny okazała się przepisem na interesującą produkcję. Pomysł na scenariusz przyszedł ze „Studia Munka” niespodziewanie. Maria Sadowska czuła, że to projekt w sam raz dla niej. – Moją uwagę zwrócił drapieżny temat i archetypiczna walka Dawida z Goliatem, dobra ze złem. Od początku wiedziałam, że film powinien mieć charakter westernu – podkreśla reżyser „Dnia Kobiet”.

Przed rozpoczęciem zdjęć Sadowska przez kilka miesięcy robiła research. – Przeczytałam setki artykułów, spotykałam się z ludźmi, bardzo pomogło mi Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe. Dzięki organizacji uzyskałam wgląd w akta różnych spraw i dopiero posiadając taką wiedzę, zabrałam się do tworzenia historii. Gdy ten etap miałam już za sobą, odbyłam spotkanie w Gdyni z komisją PISF-owską. Rozmawiałam m.in. z Agnieszką Holland, która doradziła mi wprowadzenie pewnych zwrotów fabularnych – dodaje Maria Sadowska.

Efekt pracy 50-osobowej ekipy zostanie zaprezentowany w kinach w całej Polsce w piątek – 8 marca. Seanse w „Cinema Lumiere” w Suwałkach można sprawdzić na stronie kina.

Maria Sadowska – reżyser, wokalistka, kompozytor, aranżer, producent. Ukończyła Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jej etiuda fabularna pt. „Skrzydła” pokazywana była na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Moskwie, Taipei, Bolonii, Barcelonie, Istambule czy Paryżu. Inne filmy Marii Sadowskiej to: „Przesłuchanie”, „Na chwilę przed…”, „Kilka scen z życia artysty”, „Kim jestem w dalszym ciągu”, „Zmogus-Zuvis” („Człowiek Ryba”) oraz „Pokochaj mnie trochę…”. Warto pamiętać także o dokonaniach muzycznych artystki, która z muzyką związana jest praktycznie od zawsze. Pierwszą płytę nagrała mając 14 lat, kolejną – solową trzy lata później. Wydała dwa albumy w Japonii. W lutym 2004 roku ukazała się jej pierwsza polska „dorosła płyta”, na której mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem. W kolejnych latach rynek muzyczny wzbogaciły krążki: „Tribute to Komeda” „Gwiazda dla każdego”, „Spis treści”. Koncertem z materiałem z tej płyty Maria otworzyła drugą edycję Orange Warsaw Festival 2009.

„Dzień Kobiet” – zwiastun:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...