Reklama

Centrum Sztuki Współczesnej: „Głowa” i „Lot” w dużym formacie

Data:

Strumillo_10Długo czekaliśmy na zmianę ekspozycji patrona galerii sztuki współczesnej w Suwałkach. Andrzej Strumiłło zaprezentował w czwartek – 23 maja obrazy olejne z 2013 roku, tworzące cykle: „Głowa” i „Lot”, a także tzw. Cykl Wileński, powstały na przełomie lat 2009 – 2010.

Dotychczasowa ekspozycja malarstwa Andrzeja Strumiłły ustąpiła miejsca w Centrum Sztuki Współczesnej w Suwałkach świeżym pracom. Nie na długo, bowiem najnowsze obrazy to wystawa czasowa. Będzie je można oglądać w kamienicy przy ulicy Kościuszki 45 do końca sierpnia 2013 roku. Jak podkreśliła Izabela Muszczynko, kierownik CSW – to dopiero druga prezentacja tych prac artysty. Wcześniej obrazy zostały udostępnione zwiedzającym Państwową Galerię Sztuki w Sopocie.

Kilkanaście obrazów olejnych dużego formatu nawiązuje do idei pierwotnych. Wiosenny dorobek – jak określa prace Andrzej Strumiłło – to bezpośrednie odniesienie m.in. do pragnienia skrzydeł. – Ta tęsknota jest bardzo stara, począwszy od raju, przez mity świata dodające skrzydła człowiekowi i umożliwiające oderwanie się od rzeczywistości – tłumaczy artysta. Cyklowi „Lot” przeciwstawione są interpretacje cyklu „Głowy”. Różnorodność pojęć, istota rozumienia, odniesienia, analizy zostały uproszczone i uschematyzowana za pośrednictwem form elementarnych, symbolicznych, nawet koloru. Wyrazistym elementem wystawy jest świadome zastosowanie kontrastu – bardzo oszczędne, ale doskonale zauważalne. Jest też ulotność i minimalizm – m.in. w „Przedmiocie wieloznacznym” i „Literze Tau”.

Andrzej Strumiłło urodził się w Wilnie. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego w Łodzi i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był asystentem tych uczelni w latach 1949-1953 oraz profesorem kontraktowym ASP w Krakowie w latach 1977-1980, wykładowcą filii ATK w Suwałkach w latach 1987-1988. W latach 1982-1984 był kierownikiem Graphic Presentation Unit (programu graficznego publikacji) Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Był członkiem Rady Kultury Ministerstwa Kultury i Sztuki, jest m.in. członkiem Zarządu Fundacji Kultury Polskiej, członkiem Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody w Suwałkach, był inicjatorem i od 1977 roku komisarzem spotkań „Sztuka i środowisko” w Wigrach. W latach 1997-2001 był kuratorem międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich „Integrart”.

Uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Fotografuje od 1945 roku. Wydał 4 tomy poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze. Jako owoc podróży artystycznych stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne, m.in. Chiny 1954 i 1961, Włochy 1957, Daleki Wschód, ZSRR 1958, Indie 1959, 1970 i 1972, Mongolia 1967, Wietnam 1969, 1970 i 1978, Nepal 1974 i 1980, Japonia i Tajlandia 1978.

Zgromadził kolekcję sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Otrzymał m.in. nagrodę państwową, dwukrotnie nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nagrodę Miasta Warszawy.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent z votum zaufania oraz absolutorium

Na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w środę,...

Malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej w dawnej Resursie

W sobotę, 2 lipca o godz. 19.00 w Muzeum...

Dzieci uchodźców z Ukrainy uczestniczą w półkoloniach

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych buduje wsparcie na Suwalszczyźnie i...

„Na chwilę, na zawsze” w połowie lipca w kinach. Wygraj bilety

Paweł Domagała i Martyna Byczkowska w nowym filmie Piotra...
%d bloggers like this: