Podążając mrocznymi ulicami Suwałk – Noc Muzeów w obiektywie

0
35
Podążając mrocznymi ulicami Suwałk – Noc Muzeów w obiektywie Niebywałe Suwałki 40

Noc_2013_40Nocna gra miejska, oparta na mrożących krew w żyłach wydarzeniach z historii miasta, była główną atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Scenariusz pościgów, kradzieży, strzelaniny i napadu na bank przyciągnął tłumy suwalczan. Sporym zaskoczeniem i hipnotyzującym doznaniem estetycznym okazał się film dokumentalny poświęcony artystce intermedialnej – Marinie Abramović.

W Muzeum im. Marii Konopnickiej w klimat lat 20. i 30. wprowadziła uczestników Nocy Muzeów Aleksandra Pełszyńska. Jej recital złożony z klimatycznych piosenek można było usłyszeć dwukrotnie. Muzyczna inauguracja akcji stanowiła zaproszenie do udziału w interesujących wydarzeniach przygotowanych przez pracowników Muzeum Okręgowego i jego placówek oraz członków GRH „Garnizon Suwałki”.

Suwalskie muzea w sobotę – 18 maja gościły mieszkańców miasta do późnych godzin. W trakcie Nocy Muzeów można było obejrzeć wystawy tymczasowe (np. „Ludzie. Miejsca. Znaki” – fotografie Witolda Jurkiewicza w Muzeum Okręgowym czy „Sztukę metafory” Rafała Olbińskiego w Centrum Sztuki Współczesnej) i stałe ekspozycje (m.in. niedawno otwartą prezentację życia i twórczości malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego). Magnesem na zwiedzających były „Kryminalne zagadki Suwałk”. Nocna gra miejska oparta na realizacji zadań takich jak: wymiana dolarów na złotówki, poszukiwanie skradzionego roweru, złożenie zeznań w związku z działalnością szopenfeldziaża czy rozpoznanie sfałszowanego alkoholu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Kto rozwiązał poprawnie wszystkie zadania, otrzymał szyfr pomocny przy otwarciu sejfu znajdującego się w „podziemiach” Muzeum Okręgowego. Niewielu grupom udało się zakończyć misję sukcesem.

W Centrum Sztuki Współczesnej na suwalczan czekały wystawy Andrzeja Strumiłło i wspomnianego już Rafała Olbińskiego, pokaz filmu „Kolej w obiektywie” Dariusza Dołubizno oraz pokaz fotografii Piotra Kopciała – „The End”, cyklu będącego podróżą po kinach, które odeszły w zapomnienie.

Projekcja filmu „Marina Abramović: artystka obecna” odbyła się w sali balowej dawnej Resursy. Dokument wyreżyserowany przez Matthew Akersa to próba uchwycenia fenomenu twórczości serbskiej artystki – ikony performance’u i body artu. To także zapis projektu z 2010 roku – „The Artist is Present” – części wystawy retrospektywnej Abramović. Artystka przez trzy miesiące zgłębiała istotę percepcji dzieła – eksponatu muzealnego i bezpośredniej relacji z odbiorcą. Poruszający projekt wywołał wiele kontrowersji, cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wywołał mnóstwo skrajnych emocji.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz