Surrealistyczna moc obrazu – prace Rafała Olbińskiego w Centrum Sztuki Współczesnej

Surrealistyczna moc obrazu – prace Rafała Olbińskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Niebywałe Suwałki 6
Fragment plakatu R. Olbińskiego - Magic Flute
Fragment plakatu R. Olbińskiego - Magic Flute
Fragment plakatu R. Olbińskiego – Magic Flute

Rafał Olbiński to artysta o międzynarodowej sławie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych czy Carnegie Foundation w Nowym Jorku. Z kolei plakaty o uderzającej prostocie przekazu obwieszczały wydarzenia w Operze Wrocławskiej i New York City Opera. Część prac z dorobku twórczego malarza – grafika – plakacisty można oglądać od 8 maja w CSW w Suwałkach na wystawie „Sztuka metafory”.

Magia koloru – na pierwszy rzut oka to właśnie barwne światy w obrazach Olbińskiego są najbardziej niezwykłe. Ale to tylko jedna warstwa przekazu. Prace artysty, często porównywane do surrealistycznej twórczości Rene Magrita, to także oniryczne wizje, czytelne w formie, jednocześnie pełne metafor i głębi. Plakaty Olbińskiego to sztuka na najlepszym poziomie. A uczyć się przecież warto od najlepszych… Mówi o tym w jednym z wywiadów sam artysta, który bardzo ceni siłę inspiracji. – Kopiowanie mistrzów jest świetną edukacją. Fatalnie, jeśli chcemy kopiować gorszych od siebie. W popkulturze dzieje się to cały czas – podkreśla. Rafał Olbiński inspirację czerpie z obserwacji świata, lektury i dociekań o naturze filozoficznej.

Wystawa „Sztuka metafory” to przykład różnorodności prac Rafała Olbińskiego. Z łatwością można zauważyć przywiązanie artysty do tradycji, które to w obrazach i plakatach prezentowanych w CSW przejawia się w formie nawiązań do renesansowego ideału piękna kobiecego oraz fascynacji antyczną kulturą grecką. Detal w sztuce Olbińskiego nie jest przypadkowy, zestawienie i percepcja szczegółów pomaga w rozwiązaniu wizualnej układanki, stworzeniu klucza do tajemnicy. Podążanie za zagadką jest nadrzędnym celem działań artystycznych Olbińskiego. – Tworząc obraz, chcę zaprosić widza do mojego świata, wywołać u niego niepokój, refleksję, rozpocząć jakąś opowieść… – tłumaczy ceniony malarz i plakacista.

Rafał Olbiński przebywa w tej chwili w Polsce. Pracuje nad projektem muralu, który zostanie zaprezentowany w czerwcu w centrum Oświęcimia.

„Sztuka metafory” dostępna będzie w Centrum Sztuki Współczesnej do czerwca.

Galeria czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00.

Z Rafałem Olbińskim rozmawia Grzegorz Miecugow (VIDEO).

Fot. Niebywałe Suwałki oraz CSW – Wojciech Arasimowicz

OlbinskiRafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie “Nowy Jork stolicą świata” wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku. W 1996 Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25 rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę “Premio Divina Guilia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol. W tym samym roku jego debiut scenograficzny do opery “Don Giovani” w Filadelfii był bardzo wysoko oceniony przez krytyków New York Timesa i Philadelphia Inquirer.

Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak New York Times, Der Spiegel, etc. W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą “Olbinski’s women” wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku.

W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis.

Dodaj komentarz