Bo to właśnie Mjuzik

2
365

Koncert_Mjuzik_15Koncertem familijnym „Kalejdoskop dźwięków na pięć instrumentów” rozpoczął się w Suwałkach w czwartek – 27 czerwca dwudniowy Klasik Mjuzik Festiwal. Najmłodsi suwalczanie przekonali się, jak zachwycająca i zabawna może być muzyka klasyczna. Także i starsi melomani w trakcie wydarzenia będą mieli czego posłuchać.

Koncert muzyki poważnej rządzi się swoimi zasadami i aby znaleźć się w gronie „wtajemniczonych” wielbicieli klasyki, trzeba je poznać. Młodej publiczności pomagał w tym Szczurek (w tej roli Włodzimierz Ciborowski). W Dużej Sali Suwalskiego Ośrodka Kultury wraz z Janem Życzkowskim zapraszał maluchy do wspólnego śpiewania, nauki z humorem, zachęcał do udziału w konkursach ze słodkimi nagrodami, ale też do uważnego słuchania kompozycji i do gimnastyki intelektualnej. Wyobraźnia w tej ostatniej dyscyplinie miała kluczowe znaczenie, ponieważ nie od dziś wiadomo, że połączenie fantazji ze zdolnościami twórczymi może zaowocować czymś interesującym. Stąd też idea, by zorganizować konkurs plastyczny. Pomysłodawcy czekają na interpretacje plastyczne utworów z programu koncertu familijnego. Konkurs na najpiękniejszy rysunek-malunek rozpocznie się 15 lipca. Więcej informacji na stronie Fundacji Alicji Roszkowskiej Art – S.O.S.

Klasik Mjuzik Festiwal odbywa się w Suwałkach po raz pierwszy. Dwudniowe wydarzenie można potraktować jako poszerzoną ofertę działalności organizacji, której prezesem jest Alicja Roszkowska. Do Sali Królewskiej przy ul. Chłodnej 12 zapraszani są już od dawna znakomici muzycy i aktorzy. Za każdym razem przed głównym koncertem występują zdolni uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach. Taka formuła została wprowadzona również do festiwalu. Kompozycje na skrzypce i fortepian wykonały podczas koncertu familijnego Julia Słabińska (M. Popławski, Mazur na skrzypce i fortepian) oraz Dominika Szyszko (A. Zarzycki, Mazur G-dur op. 26), którym towarzyszyła w roli akompaniatorki Anna Borkowska.

Publiczność Klasik Mjuzik Festiwal usłyszy jeszcze kompozycje Szostakowicza, Rachmaninowa, Francka, Weinberga i Cooka. Koncert familijny był więc zaledwie wstępem. Ale jakim wstępem – młodzi melomani nie tylko słuchali artystów, sami przed nimi występowali, odważny Julek dyrygował kwintetem oraz … publicznością. „Szczurek” zachęcał do oklaskiwania muzyków i aktywnego uczestnictwa w koncercie. Były też niespodzianki muzyczne – znakomita sopranistka, laureatka Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Królowej Elżbiety w Brukseli – Iwona Sobotka, na potrzeby koncertu familijnego nazwana Panią Krzykawką – zaśpiewała piosenki z filmów „Piękna i Bestia” oraz „Pocahontas”. Na scenie SOK-u towarzyszyli jej: Pan Nóżka – wiolonczelista Jan Roszkowski, Pan Struna – skrzypek Adam Roszkowski, Pan Kiksofon – Paweł Marciniak, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie waltorni oraz Pan Klawisz – pianista Krzysztof Stypułkowski.

Emocji będzie jeszcze więcej – warto zarezerwować piątkowy wieczór (godz. 19.00), ponieważ wtedy w SOK-u artyści wykonają kompozycję Jana Roszkowskiego „The Aquarian Age” na sopran, fortepian i wiolonczelę, której premiera odbyła się podczas XIV Festiwalu Chopin & Friends w Polskim Konsulacie w Nowym Jorku. Koncertowi towarzyszyć będzie aukcja obrazów Andrzeja Strumiłło, Zdzisława Jaroszka, Haliny Mackiewicz, Kazimierza Gomułki, Jolanty Grabowskiej, Krzysztofa Mierzejewskiego, Władysława Niewęgłowskiego, Zenona Jana Pałuski, z której dochód zostanie przekazany na zakup skrzypiec dla Dominiki Szyszko.

Więcej informacji o Klasik Mjuzik Festiwal i zaproszonych artystach można znaleźć na stronie internetowej: www.klasikmjuzikfestiwal.pl

Fot. Niebywałe Suwałki – zdjęcia z koncertu dla dzieci i koncertu wieczornego

2 KOMENTARZE

  1. […] ŁanMjuzik został sfinansowany z budżetu miasta Suwałk. Nie jest to pierwsze wydarzenie spod znaku edukacji i kultury, którego inicjatorem jest Fundacja Art-S.O.S. W ubiegłym roku w Suwałkach odbył się Klasik Mjuzik Festival – z udziałem Iwony Sobotki, Pawła Marciniaka, Jana i Adama Roszkowskich. O koncercie można przeczytać więcej w artykule: Bo to właśnie Mjuzik. […]

Leave a Reply