Reklama

Festiwal tradycji – „Oj Wiosna ty Wiosna” po raz ósmy

Data:

- Reklama -

wiosna2013Jeśli Stowarzyszenie Krusznia zaprasza, to na pewno będzie taniec, muzyka, dobra zabawa i kultura przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tak też zapowiada się ósma edycja wydarzenia, które odbędzie się w dniach 21-23 czerwca w dworze w Krasnogrudzie.

Źródło: Materiały informacyjne organizatorów.

Nazwa festiwalu pochodzi od słów pieśni o pracy na roli – tłumaczą organizatorzy. Spotkanie, poznanie i zrozumienie tradycji wiejskich to główne cele festiwalu. Ale także promowanie polskiej kultury tradycyjnej w kraju i za granicą poprzez muzykę, taniec, śpiew, film i fotografię. Wszystkie te dziedziny aktywności twórczej zostaną zestawione ze sobą już za kilka tygodni – w miejscu niezwykłym, gdzie przenikają się kultury, działania artystyczne, gdzie spotykają się kreatywni ludzie – tam, gdzie jak okiem sięgnąć widać już Litwę – w Krasnogrudzie.

Oprócz działań warsztatowych i koncertowych podczas Festiwalu realizowane będą dwa przedsięwzięcia artystyczne. „Projekt: Duety” – to idea współpracy międzypokoleniowej na zasadzie par uczeń – mistrz. Podczas trzech dni festiwalu odbywać się będzie praca nad opracowaniem i nagraniem materiału muzycznego. W rezultacie podczas koncertu finałowego odbędzie się prezentacja i rejestracja materiału duetów harmonii, skrzypiec oraz wokali.

Dodatkowo powstanie materiał do wystawy fotograficznej „Duety”. Kolejnym wydarzeniem będzie „OTAKO Eksperyment”. W ciągu trzech dni muzycy zespołu Otako przy wsparciu Macieja Filipczuka chcą stworzyć nowy materiał muzyczny. Czy uda im się odwrócić role i zaprosić starszych muzykantów do udziału w nowoczesnym projekcie muzycznym? Czy wymiana doświadczeń zadziała w drugą stronę? Eksperymentalny koncert tego projektu zwieńczy ostatni dzień festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu obfitować będzie w prezentacje, projekcje filmowe oraz wykłady. Przedstawione zostaną także nagrania z najnowszych wydawnictw płytowych Kruszni.

Niezwykłym wydarzeniem będzie benefis Franciszka Racisa, którego muzyczna pasja od lat nie opuszcza. Skrzypek solista, śpiewak i lokalny erudyta to najbardziej charakterystyczna postać na scenie tradycyjnej muzyki regionu. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 2009 roku, uczestnik Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, człowiek – legenda od lat uczestniczy w działaniach „Kruszni”. Trzeba ten czas podsumować.

Szczegółowy program Festiwalu można odnaleźć w naszym kalendarzu oraz na stronie wydarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...