Reklama

„Gorejący krzew” Agnieszki Holland na inaugurację klubu filmowego

Data:

- Reklama -

krzewMiędzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy Suwalskiego Ośrodka Kultury co prawda rozpocznie swoją działalność dopiero w październiku, jednak już teraz zaznacza swoją obecność na filmowej mapie Suwałk. Na pierwszy ogień pójdzie „Gorejący krzew, o którym opowie Adam Radziszewski, krytyk filmowy.

W czwartek – 6 czerwca będzie można obejrzeć pierwszą część filmu, w piątek – kolejną. Pokaz obrazu Agnieszki Holland rozpocznie się o godz. 18.00 w sali kameralnej SOK. Projekcję poprzedzi krótka prezentacja filmu prowadzona człowieka, dzięki któremu do niewielkiej Sokółki przyjechała w tym roku reżyserka „Gorejącego krzewu”.

W Dyskusyjnym Klubie Filmowym historia Jana Palacha, dwudziestoletniego studenta z Pragi, protestującego przeciwko bierności społeczeństwa po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Młody człowiek dokonał aktu samospalenia i trzy dni później zmarł. Prawniczka Dagmar Burešová broniła jego dobrego imienia podczas procesu, który rodzina Palacha wytoczyła członkowi partii komunistycznej Vilemowi Novemu, znieważającemu pamięć chłopaka. Pierwsza część filmu to opowieść o tragicznym kroku Palacha i testamencie, który pozostawił, a także dramatyczna historia jego matki Libuszy.

Reżyser filmu, Agnieszka Holland w 1971 ukończyła praską szkołę filmową (FAMU). Po powrocie do kraju współpracowała z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą. W latach 70. i 80. pojawiła się na ekranie w kilku rolach drugoplanowych (m.in. w Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego). W połowie lat 70. zaczęła tworzyć własne filmy. Za debiut na festiwalu w Cannes otrzymała nagrodę FIPRESCI. W Polsce nakręciła także Gorączkę i Kobietę samotną, po czym wyjechała za granicę. Od 1981 pracuje na Zachodzie, początkowo w Niemczech i we Francji, a od lat 90. w Stanach Zjednoczonych.

Jej filmy telewizyjne i kinowe były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych. Trzykrotnie nominowana do Oscara – w 1985 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „Gorzkie żniwa”, w 1991 w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za „Europa, Europa”, w 2011 ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „W ciemności”. W jej filmach występowała czołówka aktorów polskich i światowych. Współpracowała ze znanymi polskimi kompozytorami: Tomaszem Stańką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem czy Janem A. P. Kaczmarkiem. Nakręciła też kilka filmów dokumentalnych i reklamowych.

Kino Agnieszki Holland reprezentuje polską szkołę tzw. kina moralnego niepokoju. Bohaterowie jej filmów często stają przed trudnymi wyborami. Holland porusza kontrowersyjne wątki związków międzyludzkich, wyobcowania społecznego, nie waha się przedstawiać trudnych kwestii politycznych i religijnych. Źródło: Wikipedia

Filmowe szlaki w SOK-u poprowadzą widzów także do poznania sztuki wideo. 13 czerwca o godz. 18.00 w sali kameralnej rozpocznie się projekcja 21 filmów zakwalifikowanych do I edycji Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Wideo w Polsce. Obejrzymy produkcje reżyserów z Węgier, Meksyku, Argentyny, Chile, Czech, Francji, Kolumbii, Japonii, Peru, Niemiec, Grecji, Ukrainy, Rosji, USA, Włoch, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Trailer:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...