Kultura to Natura, czyli zamieniamy odpady na kulturalne wypady

0
43

Stodolany_3W sobotę – 20 lipca w Smolanym Dębie w trakcie prapremiery Teatru Stodolanego odbyła się akcja “Kultura to Natura”. Mieszkańcy Suwalszczyzny oraz turyści  przekazali zużyte kartoniki po napojach do recyklingu i wzięli udział w kulturalnych wydarzeniach.

Autor: Beata Wasilewska

Kolejna edycja akcji “Kultura to Natura, czyli zamieniamy odpady na kulturalne wypady” za nami. Tym razem zbieraliśmy cenny surowiec wtórny jakim są zużyte opakowania kartonowe. Były one symbolicznym biletem wstępu na prapremierę Teatru Stodolanego, który mieści się przy agroturystyce “U Oli” w Smolanym Dębie i jest nowym miejscem na kulturalnej mapie Suwalszczyzny.

Od godziny 16.00 do wieczora na gości czekały różne atrakcje: gry i animacje zespołowe z użyciem między innymi piłki do gry wykonanej ze zużytych kartoników, gra terenowa, występ zespołu Ruczaj z Maćkowej Rudy oraz spektakl teatru Zgryz prowadzonego przez Joannę Łupinowicz. Suwalska grupa teatralna przedstawiła sztukę “Wieczór panieński, czyli pieśń o korowaju” ukazującą tradycje i obrzędy związane z dawnym weselem, za którą zdobyli główną nagrodę na tegorocznym VI Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Seniorów „Uniwersjada III wieku”. Na koniec scenę przejęli lokalni poeci i muzycy prezentując swoją twórczość.

W trakcie całego popołudnia przybyli goście udowodnili, że kulturalne osoby interesują się także ekologią i wzięły udział w przetwarzaniu zebranych odpadów. Dzięki Dawidowi Karpiowi i połączeniu sił gości powstał recyklingowy żyrandol na bazie starego wiadra oraz lalki i roboty, którymi zajęli się głównie najmłodsi uczestnicy imprezy.

Szczegóły na: maniowkowanowina.blogspot.com

Pomysłodawcą i organizatorem akcji “Kultura to Natura” jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

Partnerzy akcji: Fundacja Prokarton i Program REKARTON.

Gospodarzem akcji było gospodarstwo agroturystyczne “U Oli” w Smolanym Dębie.

Fot. Organizatorzy

Dodaj komentarz