Lato w Pograniczu spędzi Timothy D. Snyder

Fot. Wikipedia - Timothy Snyder
Fot. Wikipedia - Timothy Snyder
Fot. Wikipedia – Timothy Snyder

– Zagrożenie moralne nie polega na tym, że moglibyśmy stać się ofiarą, lecz na tym, że mogli byśmy stać się sprawcą lub gapiem – uważa amerykański historyk i profesor Uniwersytetu Yale, który będzie gościem kawiarni „Piosenka o porcelanie” w Krasnogrudzie już 17 lipca o godz. 20.00.

Snyder jest specjalistą od historii nowożytnego nacjonalizmu i historii Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvard University. To także autor cenionej pracy opublikowanej m.in. przez Wydawnictwo Pogranicze “Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569-1999″, w której stara się prześledzić ewolucję świadomości narodowych w I Rzeczypospolitej i na jej ziemiach aż do naszych czasów.

LatoPograniczeZ pozycji historyka Snyder odrzuca polemikę z mitami narodowymi, argumentując że nonsens postawiony na głowie pozostaje nonsensem, argumentacja nie prowadzi do syntezy, a dialektyka mitu i metahistorii powinna być przedmiotem, a nie metodą badań historycznych.

Tematem spotkania będą “Rozważania o wieku XX”. To ostatnia książka wybitnego historyka Tony’ego Judta – zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej – którą można nazwać jego testamentem intelektualnym.

Minione stulecie ożywa w niej jako wiek idei, okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Koestlera, Kołakowskiego, Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Miłosza. Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury, mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, rywalizacji oraz wzajemnej fascynacji komunizmu i faszyzmu, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka – najważniejszym według niego konflikcie XX wieku. To książka o przeszłości, ale i o tym, jaką wybierzemy przyszłość.

„W tej wspaniałej książce dwóch odkrywców wyrusza w podróż, z której powróci tylko jeden. Nieznanym lądem jest często przerażający kontynent nazywany XX wiekiem. Droga wiedzie przez ich umysły i wspomnienia”. Neal Ascherson, „The Guardian”

„Dziś na szczęście nie żyjemy w świecie, w którym idee można było przekładać na monstrualne programy transformacji społeczeństw, a bycie intelektualistą często oznaczało współudział w ogromnych zbrodniach”. Francis Fukuyama, z recenzji Rozważań o wieku XX, „The New York Times”

Spotkanie z amerykańskim historykiem jest jednym z wydarzeniem organizowanych w ramach Lata w Pograniczu. Kolejne rozmowy autorami książek odbędą się 24 i 31 lipca. Gośćmi “Piosenki o porcelanie” mają być: Lidia Ostałowska i Jacek Milewski. Bogaty program “Lata w Pograniczu” tworzą jeszcze koncerty jazzowe, muzyki klasycznej i pieśni, pokazy filmów i cykl tzw. Spotkań z nauką,  w których uczestniczą fizycy i biolodzy z Polski i USA.

Szczegółowy program Lata w Pograniczu 2013 dostępny jest w naszym kalendarzu.

Recenzja książki „Skrwawione ziemie”, z której pochodzi cytat.

O historyku na stronie Uniwersytetu Yale.

Tony Judt (1948–2010), autor monumentalnego Powojnia. Historii Europy od roku 1945 (REBIS, 2008), gigant wśród badaczy dziejów najnowszych naszego kontynentu, pochodził z żydowskiej rodziny o korzeniach wschodnioeuropejskich i belgijskich. Urodził się w Londynie w 1948 r. W latach 60. był marksistowskim syjonistą – pracował w kibucach, służył w armii Izraela, do którego, jak i do marksizmu, niebawem się zraził. Studiował historię i nauki polityczne w King’s College w Cambridge oraz paryskiej École normale supérieure. Wykładał na University of California, w St. Anne’s College w Oksfordzie i na New York University, gdzie kierował zajmującym się dziejami Europy Remarque Institute.

Na podst. informacji prasowej.

Dodaj komentarz