W poszukiwaniu skarbów „Atlantydy Pogranicza”

1
37

AtlantydaOdkrycie w sobie żyłki poszukiwacza skarbów historii lub ducha artysty nie jest trudne. Szczególnie, gdy chodzi o zgłębianie tajemnic „Atlantydy Pogranicza”. A to już się dzieje – w tworzeniu transgranicznego szlaku kulturowego w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie uczestniczy młodzież z Polski, Litwy i Rosji.

Jeszcze przez kilka dni dwór Miłoszów i Kunatów będzie miejscem poszukiwań twórczych. Młodzież z trzech krajów od początku lipca podąża różnymi ścieżkami pracy, uczestnicząc w warsztatach fotograficznych, ceramicznych, słowa (poznawanie pojęć takich jak: cywilizacje, mosty, inny, obcy, swój, mur, zadomowienie, spotkanie, sąsiedztwo, pogranicze), poezji, zajęciach krajoznawczych, teatralnych, warsztacie śpiewu (pieśni suwalskie, litewskie, rosyjskie) czy… warsztacie kamienia. Idea spotkań na pograniczu związana jest z eksploracją obszarów wymagających ochrony. Suwalska grupa wybrała cmentarze w tym mieście, augustowska – historię staroobrzędowców, sejneńska – domy. – Dla wielu uczestników to bardzo świeże tematy. Podchodzą do nich z zachwytem i szczerą naiwnością – mówi Bożena Szroeder z „Pogranicza”.

W ramach poszukiwań śladów „Atlantydy” młodzi ludzie badają nie tylko wybrane wcześniej obszary, docierają również do ciekawych miejsc w regionie, ale też słuchają opowieści o ludziach związanych z miejscem. W roli przewodnika po świecie poezji występuje podczas warsztatów Krzysztof Czyżewski, przybliżający młodym ludziom sylwetki Morrisa Rosenfelsa, Czesława Miłosza, Antanasa Baranauskasa czy Josifa Brodskiego.

Podczas pracy w grupach uczestnicy działania przygotowują materiały, które zostaną zamieszczone w przewodniku. – Ten dwuletni projekt zakończy się wydaniem księgi oraz stworzeniem gry terenowej opartej o ideę geocachingu – dodaje Bożena Szroeder. Poszukiwacze skarbów będą mieli do dyspozycji 36 skrytek ze skarbami „Atlantydy”.

Prócz Krasnogrudy, młodzież pracować będzie również w Kiejdanach i Kaliningradzie. Kolejne spotkanie – tym razem na Litwie – zostało zaplanowane na wrzesień.

Informacje o transgranicznym szlaku kulturowych, a także dokumentację fotograficzną z MCD w Krasnogrudzie można znaleźć na stronie POGRANICZA

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz