Reklama

Wędrujące opowieści – na wozie i na ekranie

Data:

- Reklama -

Wędrujące_opowieściPrzez czterdzieści dni podróży, począwszy od 20 lipca, animatorzy i artyści będą przemierzać wybrane miejscowości regionu, aby wspólnie z mieszkańcami wymieniać się opowieściami i organizować pokazy filmów, międzykulturowe warsztaty, widowiska narracyjne oraz koncerty zespołów czerpiących inspirację z muzyki folkowej i muzyki mniejszości etnicznych. Trasę przemierzą wozem konnym.

Informacja prasowa.

Ten rodzaj transportu to bezpośrednie nawiązanie nie tylko do kultury romskiej, ale także do jeszcze niedawno powszechnie stosowanego środka transportu w regionach wiejskich. W każdej społeczności animatorzy i towarzyszące im grupy artystów spędzą po 10 dni. Wśród odwiedzanych wsi znajdą się między innymi: Smolniki, Rutka Tartak, Igryły i Kamionka Stara. Podczas rozmów, przypominania i odtwarzania opowieści, mieszkańcy odwiedzanych miejsc i realizatorzy projektu wspólnie ożywiać będą swoją pamięć, wiedzę i doświadczenia na temat lokalnej kultury ludowej i jej złożonych korzeni by nadać im formę narracji-widowiska możliwą do utrwalenia i odtwarzania.

– Interesują  nas tematy wielokulturowości i tożsamości lokalnej, których szukamy w legendach, opowieściach i muzyce. Inspiracją w naszych działaniach animacyjnych jest kultura romska, w której z nostalgią dostrzegamy zanikający już model życia, symbol wolności, wolności przemieszczania się i nie przywiązywania się do miejsca, niezależności i zarazem wierności w kultywowaniu własnej tradycji – mówi Agata Hummel, realizatorka projektu.

Podczas podróży zostaną zaprezentowane filmy inspirowane tematyką romską, wśród nich między innymi: „Gadjo Dilo” i „Wolność” Tonego Gatlif’a, „Cygan” Martina Šulíka, a także polskie produkcje „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej, czy dokument „Czarna Córka” w reżyserii Anny Skorupy. – Podczas filmowych spotkań chcemy podzielić się z mieszkańcami różnymi spojrzeniami na temat kultury romskiej, a także porozmawiać o podobieństwach i różnicach funkcjonowania różnych społeczności w kontekście kultury polskiej i w kontekście innych kultur narodowych – mówi Weronika Brączek, realizatorka projektu, animatorka.

Dodatkowo w każdej miejscowości odbędą się wydarzenia specjalne – koncerty młodych i cenionych artystów jak grupa Sarakina czy Południce/Elektornice, Chanajki Klezmer Band, grup inspirujących się muzyką ludową, nadających jej nowy, niepowtarzalny charakter. W programie są także warsztaty zrealizowane wspólnie z grupą Studnia O, czy działania fotograficzne poprowadzone przez kolektyw Gęsia Skórka.

Trasa podróży dostępna jest w naszym kalendarzu.

Organizatorem projektu jest Polski Instytut Antropologiczny. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...