Wołyń a kwestie polityczne

Kwiat lnu - symbol pamięci o ludobójstwie na Wołyniu
Kwiat lnu - symbol pamięci o ludobójstwie na Wołyniu
Kwiat lnu – symbol pamięci o ludobójstwie na Wołyniu

Nie milkną echa sejmowego głosowania w sprawie zbrodni wołyńskiej, określonej przez polityków jako „czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”. Przeciwko fałszowaniu historii występują historycy, ale też lokalne środowiska, m.in. Młodzież Wszechpolska z Suwalszczyzny.

Warto przeczytać, jak na zaistniałą sytuację patrzą przedstawiciele środowisk naukowych. W „Dzienniku” (wydanie z 11 lipca) ukazał się wywiad z Agnieszką Bieńczyk-Missalą, adiunktem w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW. – Nie mogę oglądać się na polityczne uwarunkowania, bo od tego są politycy, nie naukowcy. Z całą pewnością było to ludobójstwo – tak o rzezi wołyńskiej mówi Bieńczyk-Missala. Całą rozmowę można przeczytać na stronie serwisu.

Wobec „fałszowania historii” nie pozostają obojętni również działacze Młodzieży Wszechpolskiej. Przedstawiciele organizacji z Suwalszczyzny udali się niedawno do biura poseł PO – Bożeny Kamińskiej, by poprosić ją o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Twierdzą, że posłanka najpewniej kierowała się podczas głosowania dyscypliną partyjną. Pismo, które skierowali do poseł Kamińskiej, działacze rozesłali też do lokalnych mediów.

– Kierujemy do Pani list, ponieważ znalazła się Pani wśród posłów, którzy twierdzą, iż Rzeź Wołyńska nie jest ludobójstwem. Taki głos uważamy za skandaliczny(…) – zaznaczają autorzy. – Miliony Polaków, wśród których znajdujemy się również my, działacze Młodzieży Wszechpolskiej, są zszokowane sejmowym głosowaniem. Nie wiemy, czy Pani decyzja o takim, a nie innym głosowaniu wynika z chorej politycznej poprawności, strachu przed złamaniem partyjnej dyscypliny i jej konsekwencjami, czy niewiedzy. Chcielibyśmy myśleć, że to „tylko” niewiedza – piszą przedstawiciele organizacji z Suwalszczyzny.

W dalszej części pisma autorzy zamieszczają kontekst historyczny zdarzeń na Wołyniu, a także listę 100 tortur stosowanych przez oddziały UPA (m.in.: wbijanie dużego i grubego gwoździa w czaszkę, wyrzynanie na czole “orła”, obcinanie nosa, topienie, łamanie stawów).

– Pani głos (…) to potwarz dla milionów Polaków z rodzin mających kresowe korzenie. To zamach na prawdziwą historię Polski. Jesteśmy zdania, że sejmowe głosowanie można postawić w jednym szeregu z negacją Holocaustu – to właśnie na nim wzorowali się ukraińscy zbrodniarze. Ludzie, którzy przeżyli rzeź wołyńską, marzyli o powrocie pod okupację niemiecką, bo brutalnością, sadyzmem i zezwierzęceniem metod mordu OUN-UPA przebijało zarówno hitlerowców, jak i Sowietów. W imieniu suwalskiej społeczności, która poczuła się dotknięta parlamentarną decyzją, (…) żądamy od Pani publicznego wyjaśnienia i przeprosin, skierowanych do środowisk kresowych. Brak takich przeprosin będzie jednoznacznym sygnałem tego, że wyżej od prawdy historycznej i pamięci o pomordowanych rodakach, ceni Pani wątpliwej jakości kroki dyplomatyczne, nakazane przez szefostwo partii – czytamy w zakończeniu pisma.

Poseł Kamińska w sprawie rzezi wołyńskiej już wydała oświadczenie. W dokumencie datowanym na 17 lipca pisze, że pojednanie Polski i Ukrainy wymaga czasu oraz wspólnej pracy historyków. – Kompromis nie musi oznaczać zdrady czy fałszowania przeszłości. Dla budowy wzajemnych relacji trzeba szukać tego, co łączy i wyjaśniać to, co dzieli. Przeszłość nie musi dzielić na zawsze. Radykalne posunięcia mogą przynieść w dłuższej perspektywie więcej strat niż pożytku. Historia nie może być wykorzystywana do doraźnych celów i awantur politycznych – twierdzi poseł Kamińska.

W 1943 r. na terenie Wołynia, a następnie na innych obszarach Kresów Południowo-Wschodnich II RP doszło do jednej z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej. W ludobójczych mordach, z rąk nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA, zginęło – według szacunków Ewy Siemaszko – blisko 130 tys. Polaków. Grupę społeczną dotkniętą największym cierpieniem stanowili mieszkańcy wsi. Apogeum zbrodni miało miejsce 11 lipca 1943 r. Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, dlatego kwiat tej rośliny – powszechnie uprawianej na Wołyniu przed II wojną światową, używanej przez rolników w gospodarstwie domowym, stosowanej w kuchni, lecznictwie itp. – symbolicznie przywołuje pamięć o tych wydarzeniach.

Kwiat lnu kwitnie niezwykle krótko, zazwyczaj pół dnia, dlatego symbolizuje przerwane życie tysięcy ofiar. Len to cierpliwość, czystość, prostota, ale też niewinność – podstawowy przymiot osób dotkniętych przemocą. Roślina kwitnie na niebiesko, kolor ten w psychologii barw oznacza wytrwałość, uosabia zatem ludzi, którzy od lat zabiegają o przywrócenie pamięci o ludobójstwie. Len leczy rany, alegorycznie więc przypomina o upływie czasu, który zabliźnia rany fizyczne i psychiczne, koi cierpienia.

Symbol przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie wg projektu studenta wzornictwa – Jakuba Gorczycy. Źródło: IPN

Więcej informacji i relacje świadków na stronie: wolyn1943.pl

19 KOMENTARZE

 1. Maciej Tomaszewski I nie rozumiem czego tu robic za adwokata diabla skoro nawet sirkorski cynicznie stwoerdzil ze nie chodzi o to czy wyczerpuje to znamiona ludobojstwa czy nie tylko zeby nie wkurzac Ukraincow. Wiekszosc w Pelo na pewno wie ze to bylo ludobojstwo, a glosowali w imie wybajdurzonej poprawnosci, czego przykladem jest Kaminska i dyscyplina partjna, przeciez to czarno na bialym widac

 2. Maciej Tomaszewski Hahah rozumiem ze w Holocauscie gineli tylko Zydzi? o.O Dwa akcja wisla byla czystka etniczna zakladano przesiedlenie Ukraincow, rzez wolynska nie miala znamion ludobojstwa poniewaz tam element niepozadany usuwano tylko w jeden sposob. nTo bylo ludobojstwo jak sama nazwa wskazuje

 3. Maciej Tomaszewski Terminologia prawna rozroznia dwa terminy czystke etniczna i ludobojstwo, a Kaminska dopierdolila sobie sama, mowiac ze uwaza to za ludobojstwo ale dyscyplina partyjna wicie rozumicie…

 4. Maciej Tomaszewski Karadic za srebrenice gdzie tez dokonywal czstki etnicznej mordujac ludzi (8 tysiecy ofiar) zostal uznany przez trybunal w Hadze za ludobojce. Zreszta termin ludobojstwo zostal wynaliony po II WS zeby ukarac nazistow. Radze sie zapoznac z terminem ludobojstwo jest opisany prawnie a nie udzielac tu swoich projekcji. Nazisci tez dokonywali czystek etnicznych o znamionach ludobojstwa by poszerzyc lebensborn? Tak mam to rozumiec? Czystka etniczna to oczyszczenie terenu z mniejszosci narodowych, taka czystka byly np deportacje Zydow w 68 r do Izraela. Bandera chcial oczyscic Ukraine z elementow niepozadanych kasowal wiec Polakow, Cyganow, Zydow, Rosjan, z tym ze wiekszosc stanowili POlacy. Aha kasowal tez Ukraincow np za slub z Polka albo UPA kazalo mezowi zarznac mnozem wlasne dziecko, jezeli tego nie zrobi to zostanie zazrniety. Wiec kto tu pieprzy glupoty? Rozkaz dowodca UPA na wolyniu byl taki: Zabijac jak najwiecej. TTo byl planowy masowy mord zwany ludobojstwem. A druga sprawa to taka ze stosunki z Ukraina sie pogorszyly przez ten lamaniec jezykowy. Rzadzi tam antybanderowska Partia RRegionow, na przestrzeni lat nie widac dla niej przeciwnika i to z tym rzadem sie dogadujemy i to z nim prowadzimy polityke i to oni wyslali do nas apel by uznac to za ludobojstwo. Wiec kto tu pieprzy glupoty?

 5. Ludobójstwo może mieć związek z dokonywaniem innych niż czystka etniczna czynów. Np. holocaust jest wynikiem ideologii, której celem była zagłada całego narodu, uznawanego wg niej za źródło zła cywilizacyjnego (a nie tylko dążenie do usunięcia grupy etnicznej z jakiegoś terytorium). Ludobójstwo stalinowskie w ZSRR miało na celu zniszczenie klasy "posiadaczy i wyzyskiwaczy", a nie konkretnego narodu.

  Podobnie czystka etniczna może być dokonana poprzez wywózki i przesiedlenia, a nie systematyczne mordowanie członków grupy.

  Stąd trafne jest określenie: rzeź wołyńska to czystka etniczna (cel czynu) o znamionach ludobójstwa (kwalifikacja prawna czynu).

 6. Miłosz Jezierski Człowieku. O czym pleciesz andruty? Czystka etniczna o znamionach ludobójstwa oznacza właśnie ludobójstwo. Ludobójstwo jest pojęciem prawnym, a "czystka etniczna" opisowym. Co oznacza, że dopuszczono się ludobójstwa w celu dokonania czystki etnicznej.

  Radzę poznać terminologie prawną, a nie pieprzyć tylko po to, by dopierdolić Kamińskiej.

  Tyle w temacie.

 7. Czyli lepiej utrzymywac stan swiadomosci Polakow tak jak sondaze wskazuja? Swiete oburzenie z tego pwoodu iz byl to faux pas dyplomatyczny, semantyczny i zwyczajnie moralny. Nic nie uzyskali, Ukrainskie wladze nas zlekcewazyly a srodowiska ukrainskich nacjonalistow i tak podniosly tumult, a nasze wladze zaliczyly do OUN UPA wszystkich Ukraincow. Tak wlasnie przez poprawnosc poszly sie j… stosunki z Ukraina. No ale Mlodziez Wszechpolska nie ma racji bo to przeciez zbiry w kominiarkach bo tak Gw napisala a TVN potwierdzil. Wreszcioe jedno zdjecie czlonkow MW w kominiarkach i z kijami bejzbolowymi i odszczekam to zes jest pan idiota.

 8. Młodzież Wszechpolska (co za dziwaczne określenie) to tylko drobny promil młodzieży polskiej i na pewno nie jest to reprezentacja społeczeństwa suwalszczyzny. Ja też nie rozumiem argumentu poprawności politycznej za wszelką cenę, ale świętego oburzenia też nie rozumiem. Sądzę, że jedyny pożytek z szumu wokół sprawy to fakt, że trochę ludzi dowiedziało się, że takie wydarzenie miało miejsce. Z sondaży ulicznych wynika, że mniej więcej co drugi młody Polak nie wie, kiedy zaczęła się i skończyła II wojna światowa. Mamy na szczęście wolność słowa, więc i MW może z tego korzystać. Zawsze lepsze to niż kije i kominiarki.

  • Pewnie jak MW to tylko kominiarki i kije… Ludzi zobaczcie co i ile robią później komentujcie… i zadajcie sobie pytanie co Wy robicie

 9. Maciej Tomaszewski Sprobuje ospowiedziec merytorycznie na te wypisywane debilizmy. Po pierwsze to Ukraincy uznali to za ludobojstwo zastosowane przez srodowisko UPA i OUN ktore nie jest dzis ani wtedy reprezentacja calego narodu. Dwa jezeli posel Kaminska twierdzi ze pojednanie z Ukraincami wymaga lamancow jezykowych to wypowiadajac te slowa oskarza wszystkich Ukraincow, ktorzy tez przez banderowcow byli mordowani o udzial w tym czynie, stosujac mianownik uogolniajacy. A chodzilo o potwierdzenie ukrainskiej wersji, zaakceptowanej przez tamtejszych deputowanych ze zbrodnie dokonane przez OUN i UPA sa ludbojstwem. A nie ze przez to stracimy dobre relacje z Ukraina,. Banderowcy na Ukrainie to jakies 10 % spoleczenstwa, a ta potwarz uderzyla zarowna w nas POlakow jak i w samych Ukraincow i ich rzad. Za jakies mrzonki ze oni niby do Unii wejda… Malo to od nas jest zalezne to raz, dwa ze przez zakalsyfikowanie wszystkich Ukraincow jako czyscicieli etnicznych o znamieniu ludobojcow nasz prezydent zostal upokorzony bo przyjal go wicepremier a na dodatek na marynarke przyjal jajko. Tyle. To byl debilny blad dyplomatyczny, semantyczny i zupelnie nie gral z naszymi interesami. Popranosc polityczna zdecydowala.

 10. "Pani głos (…) to potwarz dla milionów Polaków z rodzin mających kresowe korzenie. To zamach na prawdziwą historię Polski. Jesteśmy zdania, że sejmowe głosowanie można postawić w jednym szeregu z negacją Holocaustu"

  To jest straszne.

Dodaj komentarz