Reklama

Make a Mov(i)e. O kilku takich, co Uruchomili Obraz

Data:

- Reklama -

MakeMovie_7Młodzież gimnazjalno-licealna z Suwałk od początku roku uczestniczy w projekcie filmowym Fundacji Miasto. W trakcie warsztatów adeptom sztuki filmowej pomagają doświadczeni twórcy. W ostatnim spotkaniu wziął udział Marcin Maziarzewski, reżyser, dla którego film nie ma tajemnic dzięki Jerzemu Stuhrowi i Filipowi Bajonowi.

Pracownię filmową działającą przy Fundacji Miasto uruchomiła kilka lat temu Olga Pogorzelska. Projekt nakierowany był na pracę z obrazem, filmowanie, tworzenie scenariusza. Dobrą praktykę kontynuuje obecnie Martyna Łokuciejewska, absolwentka filmoznawstwa w Poznaniu, znana suwalczanom jako współorganizatorka Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves.

Dalsze losy pracowni Martyna Łokuciejewska wzięła w swoje ręce, nadając pęd działaniom pod nazwą MAKE A MOV(I)E – Uruchom Obraz. Warsztaty odbywające się od wiosny pod tą nazwą mają służyć zdobyciu teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat filmu. W analizie dzieła filmowego, pisaniu scenariusza, reżyserii filmowej i montażu młodzieży towarzyszą osoby, które z filmem mają do czynienia na co dzień.

Wypełnienie projektu dofinansowanego z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego teorią i praktyką odbywało się w obecności Jacka Rębisia, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, który pracował nad pomysłami uczestników zajęć i pomagał im w wyborze scenariuszy. – Pod koniec czerwca zdecydowaliśmy się na realizację czterech filmów. Dwa i pół tygodnia spędziliśmy na planach filmowych. Za kamerą stali uczestnicy warsztatów, ja ograniczyłam się tylko do udzielania im wskazówek – wspomina Martyna Łokuciejewska.

Młodzież zadbała o wybór planów zdjęciowych, angaż aktorów, rekwizyty, przygotowanie plansz – jeden z realizowanych filmów to animacja. Niektóre z produkcji wymagały jeszcze „większego zachodu”, jak na przykład film z planem zdjęciowym w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach.

Do zakończenia projektu zostało jeszcze trochę czasu i pracy. Gościem czwartkowego spotkania (29.08) z młodzieżą w Plazie był Marcin Maziarzewski. Reżyser i scenarzysta krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, laureat ponad 20 nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych opowiadał m.in. o pracy nad filmem „Brzydkie słowa”, który został tego popołudnia zaprezentowany w budynku historycznym centrum handlowego przy ul. Dwernickiego 15. Jak dodaje koordynatorka projektu, Marcin Maziarzewski uczestniczył także w zajęciach na planach filmowych, jednak nie starał się przeforsować swoich pomysłów, a chętnie dzielił się swoją wiedzą z uczestnikami projektu.

Kolejne spotkania z zawodowym montażystą i być może specjalistą od udźwiękowienia filmu młodzież odbędzie we wrześniu. W połowie października planowana jest prezentacja efektów działań pod szyldem „Make a Mov(i)e”.

Fot. Niebywałe Suwałki

Film M. Maziarzewskiego „Brzydkie słowa”

SHORT FILM | Brzydkie słowa / Bad Lyrics from Marcin Maziarzewski on Vimeo.

2 KOMENTARZE

  1. […] Wśród laureatów nagrody w kategorii „Najlepszy aktor” znalazł się m.in. Grzegorz Mielczarek za film „Brzydkie słowa” (reż. Marcin Maziarzewski). W sierpniu gimnazjaliści i licealiści uczestniczący w projekcie „Make a Mov(i)e” mieli okazję obejrzeć tę produkcję i spotkać się z reżyserem filmu. Więcej w artykule: O kilku takich, co Uruchomili Obraz. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...