Reklama

„Na północ,” trwają 8. Suwalskie Teatr-Akcje

Data:

- Reklama -

Black_38. edycja Suwalskich Teatr-Akcji w zamyśle organizatorów ma być ciekawa, nowoczesna i rozbudowana. Jak mówi Krzysztof Dziemian – festiwal realizowany jest pod hasłem „Na północ” i kulturowo ma nawiązywać do podróży do Skandynawii oraz po krajach bałtyckich. Mimo że nie wszystkie założenia udało się zrealizować, to jednak w czasie trwania tego festiwalu czekają na nas wyjątkowe wydarzenia.

Autor: Joanna Orlicz

W piątek – 2 sierpnia w ramach drugiej inauguracji festiwalu (jeśli liczyć wcześniejszy spektakl dla dzieci „Ściana.Banana”) odbył się performance norweskiej tancerki Mette Edvardsen. Na co dzień Mette mieszka w Brukseli, ale występuje na całym świecie. Podczas performance artystka użyła niewidocznych obiektów, które w miarę postępu wydarzenia robiły się coraz bardziej zauważalne. Ten performance to osobliwe ukazanie życia i codziennych sytuacji. Pojedyncze wyrazy wypowiadane wielokrotnie przez Mette nabierały coraz to innego i zawiłego znaczenia. Był stół, na którym stała kawa, było krzesło, na którym performerka mogła usiąść, była podłoga, sufit, były światła… i wiele innych słów przedstawiających otoczenie. Ton głosu performerki zmieniał się wraz z sytuacją. Ten performance był zwróceniem uwagi na nas samych, ginących wśród zawiłości nowoczesnego świata, gdzie wszystko mamy podane i przedstawione w sposób dobitny i dosadny. Podczas tego wydarzenia trzeba było włączyć wyobraźnię, by zobaczyć, usłyszeć i przekonać się, jacy jesteśmy malutcy pośród słów, wyrazów, sytuacji. Zapewne każdy, kto był na tym wydarzeniu, ma inne odczucia odnośnie tego, co działo się na scenie, ale podobno na tym właśnie polega prawdziwa sztuka – musi poruszać i zmusić do myślenia.

Kolejne dni 8. Suwalskiech Teatr-Akcji zapowiadają się równie ciekawie. W sobotę na Dużej Scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury zaprezentuje się międzynarodowa grupa „Oblivia”. Jak powiedział Krzysztof Dziemian – grupa ta jeździ ze swoimi występami po Europie, a w Suwałkach zaprezentuje spektakl na temat rozrywki i kultury popularnej. W przedstawieniu tym występują trzy osoby, ale współtwórcami tego wydarzenia są oświetleniowiec i muzyk, którzy uczestniczą w występie.

Niedziela, czyli ostatni dzień festiwalu zapowiada się jako dzień eksperymentu. Idea Teatr-Akcji, czyli oswajania przestrzeni, zostanie przeniesiona do budynku przy dawnym przejściu granicznym w Budzisku. Zagości tam interaktywna wystawa Janusza Byszewskiego. Częścią tej ekspozycji będą goście, którym zostaną powierzone określone zadania do wykonania.

Szczegóły w kalendarzu na stronie „Niebywałych Suwałk”.

Fot. Joanna Orlicz – aaaalisha.flog.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

500 kolarzy ścigało się na najpiękniejszych drogach Suwalszczyzny

W miniony weekend (17-19 maja) zakończyła się 4. edycja...

„Kuchenne rewolucje”: Finał sezonu w Suwałkach

Przed nami finałowy odcinek serii - dziś o godz....

Terytorialsi zaangażowani w suwalski epizod Sarex 24

Wczoraj na terenie naszego województwa odbyły się kolejne działania...