Reklama

Kolejne pozytywne zaskoczenie na rynku i w sektorze zatrudnienia

Data:

- Reklama -

W sierpniu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,4% r/r, poniżej tempa z lipca (4,3%), ale powyżej oczekiwań naszych i konsensusu rynkowego (odpowiednio 2,5% i 2,8%). Pierwszy element popytu krajowego dołącza do eksportu, samotnie wspierającego odbicie gospodarki w poprzednich kwartałach. Pomoże w tym dalsza, chociaż powolna, poprawa sytuacji na rynku pracy. 

 Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

sprzedaz_detalSprzedaż powyżej oczekiwań…

W sierpniu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,4% r/r, poniżej tempa z lipca (4,3%), ale powyżej oczekiwań naszych i konsensusu rynkowego (odpowiednio 2,5% i 2,8%). W stosunku do naszych prognoz, nie doszacowaliśmy przede wszystkim takich kategorii, jak „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” oraz „pozostał sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”. Dzisiejsza publikacja GUS potwierdziła dane SAMAR o rejestracji nowych samochodów, roczna dynamika w tej kategorii spadła z ponad 14% w lipcu do 11,3% w sierpniu. W cenach stałych sprzedaż detaliczna ogółem wzrosła o 3,5% r/r (4,3% r/r w lipcu). Szacujemy, że po wyłączeniu samochodów oraz paliw, sprzedaż wzrosła o 3,4% r/r (3,9% r/r w lipcu).

Warto zauważyć, że o ile średnio w II kw. sprzedaż wzrosła realnie o 1,5% r/r, a w całej I połowie bieżącego roku o 0,8%r, pierwsze dwa miesiące III kwartału przyniosły wzrost średnio o prawie 4% r/r. O sile odbicia sprzedaży dobrze świadczą także dane o obrotach w handlu detalicznym (które m.in. uwzględniają małe placówki handlowe, w odróżnieniu od danych o sprzedaży detalicznej). Tam co prawda też odnotowano spowolnienie, ale tylko do 4,3% r/r z 4,5% r/r w lipcu.

Dane potwierdzają oczekiwany przez nas scenariusz zakładający, ze popyt wewnętrzny będzie stopniowo dołączał do samotnie wspierającego odbicie gospodarki eksportu w I poł. roku. Pomoże w tym dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy, czego dowód mieliśmy dziś w kolejnych danych GUS.

… a bezrobocie poniżej

Stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 13,0% z 13,1% w lipcu, zgodnie z tym, co sugerowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a wbrew oczekiwaniom naszym i rynku (13,1%). W stosunku do lipca, liczba bezrobotnych spadła o prawie 10 tys. osób i był to już szósty miesiąc z rzędu trwania tej tendencji.

Roczna dynamika przyrostu bezrobotnych wyniosła 6% i była najniższa od sierpnia ub. r. i najniższa w tym roku. O ponad 30 tys. w stosunku miesięcznym obniżyła się liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych i było ich mniej niż przed rokiem. Sytuacja na rynku pracy poprawia się, ale stosunkowo powoli, co widać również w danych PMI (subindeks dla zatrudnienia tylko nieznacznie powyżej neutralnej granicy 50 pkt.), a w kolejnych miesiącach, stopa bezrobocia zapewne wzrośnie, zgodnie ze wzorcem sezonowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....