Reklama

Krystyna Janda w Suwałkach o pasji i kontaktach z ludźmi

Data:

- Reklama -

Jedna z najlepszych polskich aktorek, która na scenie spędza 300 dni w roku, była w czwartek – 19 września gościem Biblioteki Publicznej w Suwałkach i… innych placówek w całej Polsce. Wirtualna rozmowa była drugą z cyklu „Spotkań z pasjami”.

Projekt Fundacji Orange pod tym tytułem rozpoczął się we wrześniu 2013 roku. Do udziału w pierwszym spotkaniu zostali zaproszeni warszawscy restauratorzy – Agnieszka i Marcin Kręgliccy. Druga rozmowa spod znaku technologii i sztuki odbyła się z udziałem Krystyny Jandy. Aktorka filmowa i teatralna opowiadała o motywacji do działania, sukcesie, aktywności osób w wieku 60+, podjęciu wysiłku, by nawiązać relacje z innymi. – Nie zamykajmy się na innych ludzi – apelowała Krystyna Janda.

Prezes Fundacji na Rzecz Kultury – jak zresztą otwarcie przyznała – jest zafascynowana nowymi technologiami i możliwościami, które oferują. Na stronie Teatru „Polonia” znajduje się mała próbka – można odbyć wirtualny spacer po teatrze i kupić bilet na wybrany spektakl . – Jestem tym zachwycona, chociaż do końca nie rozumiem, jak to wszystko działa – podkreśliła Janda.

Fot. Biblioteka Publiczna w Suwałkach
Fot. Biblioteka Publiczna w Suwałkach

Aktorka zachęciła także uczestników spotkania do zapoznania się ze sztuką „zamkniętą w sieci”. Spektakle Grotowskiego, Kantora, Swinarskiego, Grzegorzewskiego można obecnie oglądać m.in. dzięki platformie Ninateka (bezpłatnie). Krystyna Janda, choć zadowolona z rozwoju teatru, twierdzi, że dla niej prawdziwą i nieśmiertelną  awangardą są sztuki wyreżyserowane właśnie przez tych twórców. Jako aktorka z olbrzymim doświadczeniem przyznaje, że niektórych współczesnych spektakli po prostu nie rozumie.

Kobieta – wulkan energii gra obecnie w 9 spektaklach, ma na swoim koncie 5 zbiorów felietonów i przygotowuje do publikacji kolejną książkę, nie umie gotować, nie ćwiczy, uwielbia myśleć, a dla relaksu strzyże trawnik. Te informacje uczestnicy „Spotkań z pasją” uzyskali dzięki uruchomieniu chatu z aktorką (po spotkaniu Krystyna Janda odpowiedziała na kilka wybranych pytań, wysłanych do niej tą właśnie drogą).

Zgodnie z formułą projektu „Spotkania z pasjami” każdą rozmowę kończy przedstawienie bohatera lub bohaterki kolejnej odsłony programu. Za tydzień – również o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej odbędzie się wirtualna rozmowa z aktorką Teresą Lipowską, znaną m.in. z serialu „M jak Miłość”.

Fot. Biblioteka Publiczna w Suwałkach
Fot. Biblioteka Publiczna w Suwałkach

Próba zachęcenia seniorów do spędzenia czasu poza domem i przekonania ich, że technologia nie jest taka straszna, jak ją malują, w przypadku suwalskiej placówki zyskała znacznie szerszą perspektywę. Autorski projekt Biblioteki Publicznej, który realizowany będzie w październiku i listopadzie 2013 roku obejmuje współpracę z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Jak informuje Mariusz Klimczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Suwałkach – działanie skierowane nie tylko do dorosłych, ale też do dzieci i młodzieży, związane będzie w wykorzystaniem nowych technologii. Transmisje wybranych spektakli teatralnych „Węgierki” umożliwią bezpłatny udział w wydarzeniach o wysokiej randze artystycznej. Nie jest wykluczone, że z transmisji skorzystają także pensjonariusze DPS „Kalina” i osadzeni w Areszcie Śledczym.

19 września o godz. 17.00 Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie związane z prezentacją książki Szkoła z historią 1933 – 2013. Więcej w naszym kalendarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Gwiazdorskie spotkanie autorskie w ramach 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Takiego wydarzenia jeszcze podczas festiwalu nie było – spotkanie...

W hołdzie Edwardowi Kłosińskiemu: Wygraj zaproszenie na otwarcie Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”

Festiwal Filmowy "Wajda na Nowo" to wyjątkowe wydarzenie dla...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...