Reklama

Zieliński do Tuska – co dalej w sprawie obławy augustowskiej?

Data:

- Reklama -
Na zdj. Nikita Pietrow, badający historię obławy augustowskiej
Na zdj. Nikita Pietrow, badający historię obławy augustowskiej

Poseł Jarosław Zieliński dopytuje, co premier Donald Tuska zamierza zrobić w kwestii udostępnienia dokumentacji rodzinom i wsparcia ich działań ze strony państwa. – Rodziny ofiar obławy augustowskiej, zmuszone były dotychczas dochodzić prawdy o losie swoich bliskich na własną rękę, jakby organy i instytucje niepodległego państwa polskiego nie funkcjonowały – komentuje parlamentarzysta.

Poseł na początku interpelacji skierowanej do premiera przypomina, że „w ciągu ostatnich lat podejmowane były przez różne osoby i instytucje próby wyjaśnienia prawdziwych okoliczności akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej w lipcu 1945 roku na terenach powiatu augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego przez Związek Sowiecki oraz formacje komunistycznego państwa polskiego, która w historiografii została nazwana Obławą Augustowską. Aktywność w tej dziedzinie wykazywały przede wszystkim rodziny ofiar tej zbrodni i reprezentujący je Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku, polscy i rosyjscy historycy – w szczególności związani z rosyjskim Stowarzyszeniem „Memoriał”, Instytut Pamięci Narodowej, dziennikarze i osoby o uznanym autorytecie społecznym”.

Jarosław Zieliński uważa, że dotychczasowe zainteresowanie polityków polskich tematem było „działaniem udawanym” i „stwarzaniem pozorów, że rząd uznaje tę sprawę za ważną i priorytetową i że będzie podejmował kroki dla jej pełnego zbadania”. Poseł przypomina, że w ciągu 6 lat więcej zdziałali rosyjscy historycy niż polscy politycy i prezydent RP, deklarujący chęć wsparcia rodzin.

– Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zamroziła prace nad wniesionym z mojej inicjatywy przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość projektem uchwały w sprawie uczczenia pamięci ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku (…), w której zawarty jest m. in. apel do rządu „o podjęcie działań zmierzających do pełnego wyjaśnienia okoliczności pacyfikacji z lipca 1945 roku wymierzonej w naszych Rodaków, którzy wykazali się niezłomną postawą w dążeniu do prawdziwej niepodległości Polski” – dodaje Zieliński.

Poseł przywołuje także działania Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z jego przewodniczącym ks. Stanisławem Wysockim na czele, dzięki którym w ostatnich dniach udało się po raz pierwszy uzyskać potwierdzoną informację o śladach tej zbrodni przechowywanych w Urzędzie Rejestracji i Zbiorów Archiwalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. – W okresie od kwietnia do maja 2013 roku 40 rodzin ofiar Obławy Augustowskiej złożyło wnioski do Archiwum Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji o uzyskanie dokumentów dotyczących ich bliskich. Do 20 września 2013 roku nadeszło 25 odpowiedzi potwierdzających zatrzymanie wskazanych we wnioskach osób. Odpowiedzi te można podzielić na dwie kategorie: jedna zawiera „posądzenie o przynależność do Armii Krajowej” (12 przypadków), druga tej kwalifikacji nie odnotowuje (13 przypadków) – informuje Jarosław Zieliński. Podkreśla również, że odpowiedzi z FSB wskazują, iż rzeczywista liczba ofiar obławy była większa niż dotychczas sądzono.

Poseł apeluje więc do premiera o „podjęcie energicznych i konkretnych kroków dyplomatycznych i prawnych w stosunkach z władzami Federacji Rosyjskiej w celu uzyskania dostępu do dokumentów dotyczących zbrodni obławy augustowskiej zgromadzonych i przechowywanych w rosyjskich archiwach, aby możliwe było wreszcie pełne zbadanie rzeczywistych rozmiarów, okoliczności tej operacji i liczby jej ofiar oraz odkrycie miejsca pochówku pomordowanych”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...