Reklama

Czynimy wszystko, by zbrodnia ta znalazła swoje jak najszybsze wyjaśnienie

Data:

- Reklama -
Na zdj. otwarcie wystawy „Obława Augustowska – Lipiec 1945” w Sejmie, w lipcu br.
Na zdj. otwarcie wystawy „Obława Augustowska – Lipiec 1945” w Sejmie, w lipcu br.

Takie zapewnienie otrzymała w lipcu 2013 roku posłanka PO Bożena Kamińska na swoją interpelację skierowaną do premiera Donalda Tuska w sprawie obławy augustowskiej. Niedawno poseł PiS Jarosław Zieliński próbę wyjaśniania informacji nazwał farsą i działaniami pozornymi.

Departament Wschodni MSZ na interpelację Bożeny Kamińskiej odpowiedział kilka miesięcy temu, podkreślając, że w sprawie „bolesnego wydarzenia historycznego” jego pracownicy starają się wyjść poza schemat działań konwencjonalnych. – Podejmujemy działania, wychodzące poza zabiegi o współpracę z organami państwowymi Federacji Rosyjskiej. Mam tu na myśli bliskie kontakty ze stowarzyszeniem „Memoriał”, niezależnymi historykami badającymi zbrodnie stalinowskie – przekonywał w piśmie Bogusław Winid, podsekretarz stanu w MSZ.

Posłanka otrzymała zapewnienie, że „wysiłki pozyskania całej dokumentacji archiwalnej dot. tej sprawy podejmowane są przez IPN, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia”. – Trzeba przyznać, iż przez wiele lat, mimo prowadzonego w Polsce śledztwa i licznych, oficjalnych wystąpień o pomoc prawną nie przynosiły one wymiernych efektów. W kwietniu 2012 r. Prezes IPN, pan Łukasz Kamiński otrzymał od rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” ważne dokumenty archiwalne udostępnione przez rosyjskie archiwa państwowe. Opisują one działania Armii Czerwonej i NKWD na terenie objętym „Obławą Augustowską”, w tym szczegółową propozycję planu cyt. „likwidacji bandytów”. Dokumenty te w dniu 17 kwietnia 2012 r. zostały umieszczone na stronie internetowej IPN – przypomina Winid.

Pytanie, co dalej? W ubiegłym roku – na mocy decyzji premierów Polski i Federacji Rosyjskiej – Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zainicjowało w 2012 r. projekt badawczy „ Armia Krajowa wobec Armii Czerwonej, Armia Czerwono wobec Armii Krajowej, kwiecień 1943 – sierpień 1945”. – Celem prac ma być utworzenie polsko – rosyjskiej publikacji źródłowej na ww. tematy. Ze względu na konieczność dokonania kwerendy w archiwach polskich, rosyjskich, ukraińskich, białoruskich, litewskich, a nawet brytyjskich projekt obliczony jest na lata 2012-2015. Liczymy, iż wspólny polsko-rosyjski projekt spotka się z efektywną współpracą i otwartością ze strony osób zawiadujących archiwami Federacji Rosyjskiej – tłumaczy przedstawiciel MSZ.

Warto poczekać na odpowiedź w tej sprawie, którą otrzymać winien niebawem Jarosław Zieliński. O tym, jakie działania podjęli pracownicy CPRDiP, można przeczytać w sprawozdaniu za 2012 rok na stronie: www.cprdip.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalskie Teatr-Akcje poszerzyły program. Festiwal startuje 25 lipca

14 spektakli i performensów, 2 koncerty, 3 pokazy filmowe,...

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o 300 plus

Wnioski o świadczenie 300 plus cały czas wpływają do...

Lasy Państwowe wznawiają konsultacje

Ruszają wznowione konsultacje aktualizacji terenów objętych styczniowym moratorium pozyskania...

Docelu 2024: Zawody strzeleckie dzieci i młodzieży

Zapraszamy wszystkich chętnych (do lat 17) do udziału w...