Kraina dzioborożców, durianów i dziewiczej przyrody

0
42
Dzioborożec z Taman Negara (źródło: Internet)
Dzioborożec z Taman Negara (źródło: Internet)
Dzioborożec z Taman Negara (źródło: Internet)

Taman Negara to największy park narodowy w Malezji. Liczący ponad 4 tys. kilometrów obszar chroniony jest domem dla plemion Aborygenów, którzy dotarli tu z Australii i tysięcy gatunków ssaków, ptaków, roślin, owadów, gadów etc. O bogactwie przyrodniczym tego kraju opowiadał we wtorek – 8 października w Muzeum Wigier prof. dr Ahmad Ismail, wykładowca University Putra Malaysia w Kuala Lumpur.

W Muzeum Wigier w Starym Folwarku gościł naukowiec, zajmujący się na co dzień ekotoksykologią, zoologią i ochrona przyrody. Po jego wystąpieniu o urokach Taman Negara opowiadała również dr Anna Krzysztofiak, która jesienią ubiegłego roku odwiedziła Malezję i tam poznała Ahmada Ismaila.

Profesor z Malezji jest autorem lub współautorem ponad 300 prac naukowych. Obecnie pełni funkcję kierownika Działu Biologii na Wydziale Nauki UPM. Ponadto udziela się aktywnie w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody w Malezji. I właśnie na tych działaniach Ahmad Ismail skupił się podczas swojego wystąpienia.

Podobnie jak Anna Krzysztofiak, prof. Ismail podkreślił, że Malezja to raj dla badaczy. Tropikalne lasy deszczowe to miejsce, w którym wiele niespodzianek czeka jeszcze na odkrycie. Ochrona bioróżnorodności, którą profesor także się zajmuje, to bardzo istotny aspekt przyszłości funkcjonowania rezerwatów i parków narodowych w tamtym kraju. Niestety, i tam wkrada się postęp. Na obrzeżach Taman Negara trwa walka o każdy skrawek ziemi. Wycinka lasów pod plantacje plamy olejowej to codzienność, tak jak chroniczny brak pieniędzy na ochronę przyrody.

W Malezji żyje 286 gatunków ssaków (z których 27 to gatunki endemiczne), naukowcy wyróżnili także 736 gatunków ptaków (11 gat. endemicznych); 268 gatunków gadów (69 endemicznych), ponad 4 tys. gatunków ryb. To nie całe bogactwo. Jak podkreślił prof. Ismail – w Malezji zobaczyć można gatunki rzadko spotykane. – Z 54 gatunków dzioborożców na świecie, 11 jest w Malezji – dodał. Podczas prezentacji naukowiec mówił o ochronie bocianów, tapirów, słoni, a także o działaniach edukacyjnych pozwalających na rozszerzenie świadomości mieszkańców tego kraju dotyczących ochrony przyrody. Prof. Ahmad Ismail swoimi pogadankami, wykładami, spotkaniami edukacyjnymi stara się przybliżyć problem dzieciom i młodzieżom, w działania włącza także lokalnych celebrytów.

Kolejne spotkanie w Muzeum Wigier odbędzie się w piątek – 11 października. O godz. 17.00 o Japonii opowie Adam Sadowski.

Strona parku Taman Negara.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz