Moje Małe Niepodległościowo – młodzież o przeszłości

3
125

NIEPODLEGLOSCIOWO0025Jak dziś młodzi ludzie rozumieją patriotyzm, czym jest dla nich niepodległość i Ojczyzna? „Moje Małe Niepodległościowo” może być odpowiedzią na te pytania. Widowisko muzyczno-multimedialne, adresowane do dzieci i młodzieży, odbędzie się 9 listopada o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Suwałkach.

Ideą Stowarzyszenia „Viva Musica” była realizacja warsztatów wokalno-muzycznych zakończonych uroczystym koncertem z okazji Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada. Dzięki dofinansowaniu ze strony samorządu suwalskiego, przedsięwzięcie nie pozostało wyłącznie w sferze planów. Całe szczęście, ponieważ na „Moje Małe Niepodległościowo” warto zwrócić uwagę z kilku powodów.

Wydarzenie artystyczne to projekt oryginalny i potrzebny – angażuje kilka pokoleń. Mimo że adresowany do młodych ludzi, uczniów, jest jednocześnie zaproszeniem starszego pokolenia do wspólnego pamiętania zdarzeń z przeszłości. Nad realizacją projektu sprawuje pieczę Grzegorz Bogdan z Państwowej Szkoły Muzycznej, który do formowania muzycznej materii zaprosił chórzystów i instrumentalistów – swoich uczniów.

Śpiewogra – bo tak należałoby nazwać „Moje Małe Niepodległościowo” – zostanie wzbogacona o element multimedialny. – Podczas koncertu zamierzamy zaprezentować wywiady przeprowadzone z dzieciakami, które mówią o tym, czym jest dla nich patriotyzm, jak rozumieją zadania Sejmu i Prezydenta RP – dodaje Grzegorz Bogdan. Warstwę muzyczną stworzą zaś pieśni legionowe, w interpretacji dzieci i młodzieży, ale we współczesnych aranżacjach stworzonych przez Grzegorza Bogdana.

„Moje Małe Niepodległościowo” ma przybliżyć młodemu pokoleniu tamten czas, zainteresować dzieci i młodzież przeszłością – podkreśla aranżer i dyrygent. Nauka „dobrego patriotyzmu” poprzez pieśni, poznawane od podstaw i wymagające zrozumienia realiów czasów zaboru to interesująca odpowiedź na potrzebę edukacji społecznej. Pieśni legionowe nie są zbyt trudne dla współczesnej młodzieży, stanowią swoistą ciekawostkę i zachętę do poszukiwań. – Dzieciaki łapią w mig ich przesłanie – potwierdza Grzegorz Bogdan.

Widowisko „Moje Małe Niepodległościowo” to duży projekt. W tym wydarzeniu o charakterze patriotycznym weźmie udział około 70 osób (śpiewających i grających) – począwszy od pierwszaków aż po gimnazjalistów. Konferansjerką w ramach spotkania przy muzyce również zajmą się uczniowie – uczestnicy projektu.

Więcej w naszym kalendarzu.

Fot. Niebywałe Suwałki – próba przed listopadowym koncertem.

Wideo:

Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Suwałki.

misiek

3 KOMENTARZE

Leave a Reply