Reklama

Niesamowity kapitan Hanks – w cyklu „Przedpremierowo” film „Kapitan Phillips”

Data:

- Reklama -

Widzieliście Ultimatum i Krucjatę Bourne’a? Z tymi filmami kojarzony jest reżyser Paul Greengrass, w którego najnowszej produkcji główną rolę zagrał Tom Hanks. – „Kapitan Phillips” to kawał dobrego kina – ocenia Artur Cichmiński.

W 2009 roku somalijscy piraci zaatakowali amerykański kontenerowiec Maersk Alabama. Ich zakładnikiem został kapitan Richard Phillips. Swoje dramatyczne wspomnienia spisał, a Greengrass postanowił ten fakt wykorzystać. „Kapitan Phllips” jest więc dramatyczną opowieścią momentu, w którym dochodzi do ataku, a następnie walki o życie. Traumatycznych i emocjonujących sytuacji w filmie nie brakuje. – Greengrass gra na emocjach widzów, doskonale zna techniki pozwalające na realistyczną reżyserię. „Kapitan Phillips” to niemal reportażowy zapis, w którym wszystko jest kontrolowane i nic nie jest przypadkowe – podkreśla Artur Cichmiński. Dziennikarz dodaje, że ten reżyser umie podpatrywać, a nie tylko rejestrować.

Reżyser w akcji.
Reżyser w akcji.

Budowanie atmosfery wychodzi mu rewelacyjnie. Ale nie tylko to. Greengrass „uprawia” nietypowe kino akcji. – Aktorzy dają się przyłapać w ich naturalnym odruchu – tłumaczy Cichmiński. Ten efekt to wartość dodana filmu, wzmocnienie realizmu postaci. – Właśnie dlatego jego filmy są nie tylko widowiskowe, ale – jak w tym przypadku – charakteryzują się także dużą dozą realizmu. Widać surowość w kadrze – komentuje krytyk filmowy

Tom Hanks, dwukrotny laureat Oscara, jest na pierwszym planie. Wszelkie okoliczności przedstawiane są z jego perspektywy. – Dobór aktora do filmu był arcyważny, tak jak w Bournie. Tutaj potrzebny był ktoś, kto uniesie ciężar złożoności postaci i zagra naturalnie – uważa Artur Cichmiński. Wyszła z tego niesamowita rola, korespondująca z „Cast Away” („Poza światem”). – Trochę podobny jest bohater, wykazujący heroizm, determinację i odwagę – dodaje dziennikarz.

Phillips2Czy to Oscarowa kreacja? – Gdyby Hanks otrzymał nominację do nagrody Akademii, byłaby ona absolutnie zasłużona – uważa Artur Cichmiński, jednak zaznacza, że jest daleki od wyrokowania czegokolwiek. W tym filmie nie ma standardowego bohatera, traumatyczne zdarzenia pokazane są poprzez etapy jego odczuwania. Phillips czuje lęk, przerażenie, rezygnację, determinację, a Hanks cały ten wachlarz emocji przenosi sprawnie na ekran. – To rola najwyższych lotów – twierdzi dziennikarz.

Jego postać konfrontowana jest z postacią przywódcy Somalijczyków, jednak trochę schematyczni piraci nie przykuwają uwagi. To Hanks jest gwiazdą, ale nie gwiazdorzy, gra subtelnie, z niezwykłym wyczuciem emocji i chwili. – To film Hanksa i Greengrassa – podsumowuje Artur Cichmiński.

„Kapitan Phillips” na ekranach kin pojawi się 8 listopada. Z kolei Artura Cichmińskiego będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia PR 1 w piątek – 4 października około godz 20.15, podczas audycji „Magazyn bardzo filmowy”.

CichminskiArtur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Paweł Górniak i Maciej Orłoś – goście „no to OSOBOWOŚĆ” w ramach notofest

Festiwal „notofest” daje widzom możliwość obejrzenia wartościowych filmów, ale...

Jazzowo w „Kinochłonie”. DKF zaprasza na dwa filmy i spotkanie z gośćmi

Dobre kino i okazja do spotkania, rozmowy z osobami...

Światowej klasy reżyser, Jerzy Skolimowski z wizytą w Suwałkach (audio)

„Długo oczekiwany” – tak o gościu piątkowego cyklu imprez...