„Ożenek” w nowej odsłonie. Dramatyczny zaprasza

0
45
W "Ożenku" zobaczymy również Andrzeja Mastalerza.
W "Ożenku" zobaczymy również Andrzeja Mastalerza.
W “Ożenku” zobaczymy również Andrzeja Mastalerza.

W najbliższy weekend Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na „Ożenek” Mikołaja Gogola w nowej odsłonie. Spektakl powraca na deski teatru na specjalne życzenie widzów. Do obsady przedstawienia dołączył Andrzej Mastalerz – znany i ceniony aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

 Informacja prasowa.

„Ożenek” to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola – obok „Rewizora” i „Martwych dusz”. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo.

Główna bohaterka sztuki, niemłoda już Agafia Tichonowna, za namową swatki, Fiokły, postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Aby zrealizować to małżeństwo z rozsądku, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie w tej obyczajowej komedii nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry.

Spektakl powraca na dużą scenę Teatru po licznych prośbach widzów. Do obsady spektaklu dołączył Rafał Olszewski – z zespołu Teatru Dramatycznego, a także jeden z najbardziej utalentowanych polskich aktorów – Andrzej Mastalerz, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu (1990). Grał w: Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, a od 2012 roku związany jest z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Na swoim koncie ma wielu ról teatralnych, także w Teatrze Telewizji, oraz filmowych. Nominowany do Feliksów Warszawskich, w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, za rolę Pantalone w spektaklu „Sługa dwóch panów” (reż. Rimas Tuminas). Wyróżniony przez Miesięcznik Teatr w dorocznym podsumowaniu sezonu z cyklu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” za najlepszą rolę męską w sezonie 2011/2012 w „Nieskończonej historii” (reż. Piotr Cieplak). Za rolę Adama, w tym samym przedstawieniu, aktor otrzymał również nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Na ekranie zadebiutował w głośnym „Krótkim filmie o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland („Europa Europa”, „W ciemności”), Władysławem Pasikowskim („Kroll”, „Pokłosie”) oraz Lechem Majewskim („Angelus”, „Wojaczek”). Nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia za najlepszą rolę męską w filmie „Ewa” (reż. Adam Sikora).

Bilety na weekendowe spektakle są jeszcze dostępne w Kasie Teatru (czynna od godz. 14.00 do 20.00) oraz na www.dramatyczny.pl/bilety. Przy zakupie minimum trzech biletów normalnych, widzowie otrzymają wszystkie w cenie biletów ulgowych.

Patronem medialnym spektakli w Teatrze Dramatycznym jest w tym sezonie także serwis “Niebywałe Suwałki”.

Ozenek_plakatScena: duża

Przekład: Julian Tuwim

Reżyser: Piotr Dąbrowski

Asystent Reżysera: Julia Wacławik-Dąbrowska

Scenografia: Katarzyna Gabrat – Szymańska

Muzyka: Jerzy Chruściński

Obsada:

Andrzej Mastalerz (gościnnie): Koczkariow

Danuta Bach: Agafia Tichonowna

Krystyna Kacprowicz-Sokołowska: Arina Pantelejmonowna

Aleksandra Maj: Fiokła Iwanowna

Piotr Półtorak: Podkolesin

Franciszek Utko: Stiepan

Marek Tyszkiewicz: Jajecznica

Sławomir Popławski: Anuczkin

Maciej Radziwanowski/Rafał Olszewski: Żewakin

Bernard Bania: Starikow

Monika Zaborska-Wróblewska: Duniaszka I

Agnieszka Możejko-Szekowska: Duniaszka II

Ceny biletów:

– normalny – 35 zł

– ulgowy – 30 zł

– szkolny – 18 zł

– studencki – 17,5 zł

– bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł

Dodaj komentarz