Reklama

Dziś Mateusz Szczurek zostanie powołany na stanowisko ministra finansów

Data:

- Reklama -

Wczoraj nastroje na globalnym rynku były pod wpływem napływających danych makro zza oceanu. Liczba pozwoleń na budowę przekroczyła w październiku 1 mln i osiągnęła tym samym najwyższy poziom od czerwca 2008. Wczorajszy odczyt wywołał lekkie zaniepokojenie wśród inwestorów w kontekście terminu ograniczenia skali pieniężnej stymulacji gospodarki USA.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK

Indeks cen domów S&P/CaseShiller we wrześniu wzrósł mocniej niż oczekiwano. W połączeniu z poniedziałkowymi danymi (rozczarowująca odczyt danych o liczbie niezakończonej, będącej w toku sprzedaży domów) obraz rynku nieruchomości USA pozostaje dość niejednoznaczny.

Dlatego – a także z powodu nieznacznie słabszych od oczekiwań danych o nastrojach amerykańskich konsumentów – obawy o rychłe ograniczenie QE3 nie uległy wczoraj przesadnemu wzmocnieniu.

Partie CDU/CSU i SPD osiągnęły dzisiaj nad ranem porozumienie w sprawie umowy koalicyjnej, która ma stanowić podstawę programową nowego rządu Angeli Merkel. Szczegóły tego porozumienia liderzy partii przedstawią dzisiaj na konferencji prasowej w połowie dnia. Nie przesądzi to jeszcze o powstaniu rządu, gdyż władze SPD postanowiły, że treść porozumienia ma zostać zaakceptowana w wewnętrznym referendum, planowanym w pierwszej połowie grudnia.

Bank centralny Węgier, zgodnie z oczekiwaniami, obniżył stopy procentowe o 20 pb do 3,20% (najniższego poziomu w historii). Czynniki fundamentalne wciąż wskazują na możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej. W naszej ocenie stopa bazowa może zostać obniżona do 3% do końca roku.

Kurs EURUSD wahał się wczoraj w takt publikowanych danych. W pierwszej fazie sesji przetestował opór na 1,356, a kolejne godziny przyniosły deprecjację euro – kurs osiągnął 1,352 m.in. dzięki danym z rynku nieruchomości USA. Z kolei odczyt nt. nastrojów konsumentów zatrzymał aprecjację dolara i na koniec dnia EURUSD odbił do 1,355. Dziś wcześnie rano kurs znalazł chwilowe i na koniec dnia kurs był blisko dziennego maksimum.

Decyzja węgierskiego banku centralnego oraz wydźwięk komunikatu po redukcji stóp nie wpłynęły istotnie na notowania forinta. Dziś rano EURPLN nadal oscyluje wokół 4,20. Wczoraj złoty nieco stracił po danych z rynku nieruchomości USA i nie odrobił strat po danych o nastrojach konsumentów. Dziś wpływ na złotego mogą mieć kolejne dane z USA.

Na krajowym rynku stopy procentowej IRS zanotowały wzrosty w wyniku osłabienia na rynku długu. 5- i 10-letnia stawka były na koniec dnia o 2 pb wyżej w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia (odpowiednio 3,67% i 4,16%). Krótki koniec (2 lata) w dalszym ciągu waha się wokół 3%. Rentowności obligacji na środku i długim końcu krzywej wzrosły o 3 pb, krótki koniec nie zmienił się znacznie. Pewną presję na ruch w górę wywierały dane z rynku nieruchomości USA, obroty na rynku długu były jednak bardzo niskie. Pomimo całkiem dużych zmian na globalnym rynku, FRA pozostały wczoraj stabilne, stawki WIBOR również się nie zmieniły.

W październiku dynamika sprzedaży detalicznej nieznacznie spowolniła do 3,2% r/r, a stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 13,0%, co było zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pomimo nieznacznego spowolnienia dynamiki sprzedaży detalicznej w październiku, dane te wskazują na kontynuację poprawy popytu konsumpcyjnego, wspieranego przez stabilizację sytuacji na rynku pracy oraz realny wzrost dochodów do dyspozycji. Dane wpisują się w scenariusz stopniowego ożywienia gospodarczego, wskazując, że za coraz szybszym tempem wzrostu PKB nie stoi już wyłącznie eksport, ale również, w coraz większym stopniu, popyt krajowy.

Wczorajsza publikacja danych jest neutralna z punktu widzenia RPP, która w listopadzie zdecydowała o wydłużeniu okresu stabilnych stóp procentowych przynajmniej do połowy 2014 r. Nasz bazowy scenariusz pozostaje bez zmian – pierwszej podwyżki stóp procentowych oczekujemy w III kw. 2014.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....