Reklama

Historia jednego plakatu

Data:

- Reklama -

Z najnowszego plakatu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku patrzy para: oboje uśmiechnięci, ujmujący, zakochani, czuli, niezwykli… To Danuta i Tomasz Gątkiewiczowie – wierni od 30 lat melomani Filharmonii Białostockiej, a teraz Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zapraszają na piątkowy koncert symfoniczny do sali przy ul. Podleśnej.

Autor: Dorota Sawicka, OiFP

„Miłość do muzyki jest z nami od zawsze” – zapewniają z plakatu. I rzeczywiście, wiele osób przychodzących regularnie na koncerty, zna tę parę. Mają swoje miejsca i rytuały. Pani Danuta na przykład w każdy czwartek chodzi do fryzjera, bo w piątek ma święto – wyjście na koncert.

Pani Danuta i Pan Tomasz swoją niewymuszoną elegancją i niezwykłym ciepłem zwrócili na siebie uwagę „nadwornego” fotografa Opery i Filharmonii Podlaskiej – Michała Hellera. To on wymyślił, by w tym sezonie na plakatach promujących koncerty symfoniczne i kameralne pojawili się melomani: ci znani i nieznani, ale zawsze niezwykli.

Jak powstawał plakat? – o tym opowiada w swoim felietonie w Gazecie Wyborczej Wojtek Koronkiewicz: „…To była środa. Do budynku opery wchodzą objęci Pani Danuta i Pan Tomasz. Idą powoli, bo Pan Tomasz już nie biega tak rączo jak niegdyś. Idziemy do charakteryzatorni. I staje się rzecz niezwykła. Wszystkie panie charakteryzatorki zakochują się momentalnie w Pani Danucie i w Panu Tomaszu. Ja też jestem już zresztą ugotowany po same uszy. Nagrywam dłuższy czas, po czym zauważam, że wcale nie włączyłem kamery. Co chwila ktoś wchodzi do pokoju, wbiega tam w ważnej sprawie, po czym nagle milknie, zwalnia, przystaje, uśmiecha się i zostaje. Czary!

Pani Danuta trafia do rąk fryzjerki. W jej torebce dzwoni telefon. To dotychczasowa fryzjerka Pani Danuty dzwoni, aby zapytać, o której ma jutro przyjechać. Jutro bowiem czwartek. I fryzjerka sama przyjeżdża po klientkę i zabiera do swego zakładu, po czym odwozi do domu. Ale tym razem nie będzie to konieczne. Fryzura właśnie bowiem powstaje.

„Ja już nie muszę tak często się czesać!” – roześmiał się Pan Tomasz. Bo Panu Tomaszowi niewiele już włosów na głowie zostało. „Szkoda, że nie widzieli go Państwo 35 lat temu” – mówi pani Danuta – „na wszystkich zdjęciach stoi otoczony wianuszkiem pań. Choćby wokół było 10 mężczyzn – wszystkie i tak zawsze wisiały na Nim”.

Wychodzimy do foyer. Tam Michał będzie robił zdjęcie. Słychać strzał migawki. Jeden, drugi, trzeci…”

Danuta i Tomasz Gątkiewiczowie otrzymali podczas piątkowego koncertu (8 listopada) pamiątkowy plakat oraz honorowy abonament do Opery i Filharmonii Podlaskiej obejmujący koncerty od stycznia do czerwca 2014 roku.

„Nie oczekiwałam, że to szaleństwo będzie miało taki finał” – powiedziała zaskoczona Pani Danuta odbierając kwiaty, plakat i abonament.

Państwo Gątkiewiczowie są bohaterami plakatu zapowiadającego kolejny koncert w Sali przy ul. Podleśnej. W najbliższy piątek (15 listopada) Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Monika Wolińska. Na skrzypcach zagra Piotr Pławner. A w programie wieczoru: Z. Noskowski – Uwertura koncertowa „Morskie Oko” op. 19; P. Glass – I Koncert skrzypcowy; J. Sibelius – I Symfonia e-moll op. 39.

Piotr Pławner

Jego gra i talent zostały wielokrotnie uznane przez międzynarodową krytykę: „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach” („Stuttgarter Zeitung“), „To wyjątkowy, nieskazitelny talent” („The Times“). Lord Yehudi Menuhin nazwał Artystę skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. H. Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie, gdzie został wyróżniony nagrodą specjalną „Tschumi-Preis” za najlepszy dyplom solistyczny (1995). Jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. H. Szerynga (1994), 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995). Koncertował w wielu krajach europejskich, Azji, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Austrii. W ostatnich latach wykonał archiwalne nagrania z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Suddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk, Mitteldeutsche Rundfunk. Od 2002 roku wykłada na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie.

Monika Wolińska

W 2009 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall – był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Po występie zwieńczonym ogromnym sukcesem David Dubal, słynny krytyk amerykański, powiedział: „Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów”. Artystka ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. H. Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. J. Staneckiego (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. R. Dudka (Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie). Edukację artystyczną kontynuowała uczestnicząc w kursach mistrzowskich. W latach 2003–2009 współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie artystycznym 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, asystowała także prof. K. Pendereckiemu. Od 2004 roku współpracuje w charakterze asystentki z Maestro J. Semkowem. Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Dokonała prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2012 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej (dyscyplina artystyczna: dyrygentura) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W 2005 roku opublikowała książkę o polskim dyrygencie S. Wisłockim. W 2012 roku ukazała się debiutancka płyta Artystki nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Płyta otrzymała znakomite recenzje zagraniczne i została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2013. Od tego roku Artystka pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...