Kardiologia wraca do Suwałk

0
286
Od lewej: Zbigniew Kasprowicz, Adam Szałanda, Andrzej Ziółek.

5 mln złotych – tyle pieniędzy potrzeba, by oddział kardiologiczny w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach był kardiologią nie tylko z nazwy. Pomoc pacjentom będą świadczyć w przyszłym roku specjaliści z augustowskiej „ProCardii”. Umowa między placówkami została podpisana 21 listopada.

Porozumienie dotyczy najmu pomieszczeń Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach z przeznaczeniem ich na Oddział Kardiologii z łóżkami Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego i Pracownią Hemodynamiki. – To bardzo ważne wydarzenie dla szpitala – przekonywał w czwartek Adam Szałanda, dyrektor suwalskiej placówki.

Szpital Specjalistyczny „ProCardia” działa od kilku lat i świadczy pomoc pacjentom z terenu województwa. Zbigniew Kasprowicz i Andrzej Ziółek z „ProCardii” zakładają, że w połowie przyszłego roku suwalska kardiologia będzie już proponować pełen zakres zabiegów. Jak tłumaczy Zbigniew Kasprowicz – w szpitalu w Suwałkach mają być wykonywane bardziej skomplikowane zabiegi kardiologiczne. Kolejna korzyść to rozwiązanie problemu transportu. – Dzięki temu zwiększy się dostęp do pomocy kardiologicznej pacjentów, którzy niekoniecznie mieli szansę dojechać do Augustowa – tłumaczy przedstawiciel spółki.

Podstawą funkcjonowania „ProCardii” jest kontrakt z NFZ. – Nie prowadzimy działalności komercyjnej – zaznaczył podczas konferencji prasowej Zbigniew Kasprowicz, dodając, że proces leczenia na oddziale obejmie ubezpieczonych pacjentów.

Obie strony zakładają, że w Suwałkach udostępnionych zostanie 15-17 łóżek. Zanim to nastąpi, „ProCardia” zajmie się inwentaryzacją i zleceniem prac projektowych umożliwiających maksymalne wykorzystanie powierzchni w szpitalu.

Jak podkreśla Adam Szałanda – ta umowa przełoży się nie tylko na prestiż, ale i lepszą jakość opieki medycznej w Suwałkach. Kadrę oddziału tworzyć będą specjaliści ze szpitala w Augustowie – lekarze z Białegostoku i Warszawy, ale też i ci, którzy wcześniej pracowali w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply