Pokaz specjalny „Papuszy” w Cinema Lumiere

1
35
Kadr z filmu "Papusza" (fot. materiały promocyjne).
Kadr z filmu “Papusza” (fot. materiały promocyjne).

W niedzielę – 17 listopada o godz. 16.00 w Cinema Lumiere gośćmi pokazu „Papuszy” będą Jacek Milewski – konsultant ds. języka romskiego, współpracujący z Joanną i Krzysztofem Krauze przy ich najnowszym filmie oraz Artur Cichmiński – dziennikarz i krytyk filmowy. Na pokaz zapraszają: Niebywałe Suwałki i Suwalki24.pl.

– Nasz film to oparta na faktach opowieść o tym, jak losy dwóch wielkich poetów splotły się w dramatyczną opowieść o odwadze tworzenia i jej cenie. O cierpieniu, samotności i poświęceniu. O niespełnionej miłości, ale i o chwilach szczęścia – mówią o „Papuszy” Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

Niezwykła historia wyjątkowej kobiety – Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała i wydała swoje wiersze wejdzie na ekrany kin 15 listopada. Dwa dni później opowieść o przyjaźni trzech wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego, Papuszy i Tuwima będzie można obejrzeć podczas pokazu specjalnego z udziałem związanych z Suwałkami osób. Jacek Milewski, były dyrektor szkoły romskiej w mieście i Artur Cichmiński – urodzony w Suwałkach dziennikarz, współpracujący z TVP i Polskim Radiem, a w naszym serwisie prowadzący cykl filmowy „Przedpremierowo”, przeprowadzą widzów przez świat taborów, języka romskiego, miłości i twórczości Papuszy.

Jak powiedział w filmie Julian Tuwim w rozmowie z Ficowskim: „To będzie spisek dwóch poetów, by ocalić trzeciego”… Tym trzecim poetą była rzecz jasna Papusza, której przyszło tworzyć w przełomowym dla polskich Cyganów okresie – w latach odgórnie zarządzonego nakazu osiedlenia.

Tytułową rolę  w filmie zagrała Jowita Budnik. – Organizowaliśmy wielkie castingi, ale wciąż nie byliśmy usatysfakcjonowani – wspomina Joanna Kos-Krauze. – I w końcu pojawiła się myśl. Przecież obok nas cały czas jest Jowita – dodaje.

„Papusza” po festiwalu w Karlovych Varach, stała się moralnym zwycięzcą konkursu głównego. To o tym filmie mówiono najwięcej i najżyczliwiej. „Papusza” zdecydowanie wygrała także w rankingu trzydziestu międzynarodowych krytyków akredytowanych na festiwalu. W zagranicznych recenzjach podkreślano rolę znakomitej reżyserii, zmysłowych, czarno-białych zdjęć autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia, muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz aktorskie kreacje Jowity Budnik i Zbigniewa Walerysia.

Więcej o „Papuszy” w cyklu „Przedpremierowo”: – Za zdjęcia do tego filmu odpowiada dwóch operatorów – Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń, którzy dzięki temu zabiegowi odtwarzają nie tyle świat Cyganów, co nasze wyobrażenie o tym świecie. Tworzą pewną kronikę tego hermetycznego środowiska i ludzi znanych widzom głównie z fotografii. To tradycja, w której nie możemy uczestniczyć, nie znamy jej, ale możemy ją podejrzeć – mówi dziennikarz Artur Cichmiński. [fragment recenzji]

Zaproszenie.

Trailer:

Jacek Milewski – współzałożyciel i dyrektor jedynej w Polsce szkoły dla dzieci romskich działającej od 1993 r. w Suwałkach, następnie dziennikarz białostockiego oddziału TVP. Autor publikacji i reportaży, poświęconych przede wszystkim tematyce cygańskiej. Znawca kultury cygańskiej. Ma na swoim koncie książki: “Dym się rozwiewa”, “Chyba za nami nie traficie”.

Artur Cichmiński – ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych.Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro.

Na pokaz zapraszają: Niebywałe Suwałki, Suwalki24.pl, Kancelaria Podatkowa Tylenda, Cinema Lumiere.

1 KOMENTARZ

  1. Byłem w piątek. Niewykluczone, że będę i na pokazie niedzielnym. Film doskonały. Wspaniała gra aktorów. Cudowne czarno białe poetyckie pejzaże. Ciekawa fabuła. Doskonała muzyka autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza. Film zmusza do innego, niestereotypowego spojrzenia na Cyganów, ich sposób życia, patrzenia na świat. Tego świata już nie ma. Gorąco polecam.

Dodaj komentarz